Zasada Zarządzania Budżetem 50/30/20 (Wyjaśnienie+Kalkulator)

Być może słyszałeś o zasadzie zarządzania budżetem 50/30/20.

Jeśli jednak chcesz poznać więcej istotnych informacji na jej temat, to przeczytaj ten artykuł.

Czym jest zasada 50/30/20?

Zasada 50/30/20 to metoda zarządzania budżetem, która może pomóc w efektywnym, prostym i zrównoważonym zarządzaniu pieniędzmi.

Zasada ta pochodzi z książki z 2005 roku “All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan“, napisanej przez senator USA Elizabeth Warren i jej córkę, Amelię Warren Tyagi.

Powołując się na ponad 20 lat badań, autorki dochodzą do wniosku, że nie potrzebujesz skomplikowanego budżetu, aby kontrolować swoje finanse.

Podstawową zasadą jest podzielenie miesięcznego dochodu na trzy kategorie wydatków: 50% na potrzeby, 30% na pragnienia i 20% na oszczędności lub spłatę zadłużenia.

Regularnie utrzymując równowagę wydatków w tych trzech obszarach, możesz efektywniej wykorzystywać swoje pieniądze.

Wielu ludzi jest zdziwiona tym, że zasada ta każe oszczędzać jedynie 20% dochodów. Oczywiście nie należy się trzymać sztywno tych 20%, choć dla większości osób będzie to optymalny procent. Głównym zadaniem tej reguły jest zbudowanie nawyku oszczędzania.

Jak zarządzać pieniędzmi zgodnie z zasadą 50/30/20?

Oto jak powinien wyglądać budżet zgodny z zasadą 50/30/20:

Wydawaj 50% swoich pieniędzy na potrzeby

Potrzeby to wydatki, których nie można uniknąć, czyli płatności za wszystkie niezbędne rzeczy, bez których trudno byłoby żyć. 50% dochodu po opodatkowaniu powinno pokryć najbardziej niezbędne koszty.

Potrzeby mogą obejmować:

 • Miesięczny czynsz
 • Rachunki za prąd i gaz
 • Transport
 • Ubezpieczenia
 • Minimalne spłaty kredytu
 • Podstawowe artykuły spożywcze

Przykładowo, jeśli miesięczny dochód wynosi 5000 zł, 2500 zł powinno zostać przydzielone do twoich potrzeb.

Budżet ten może się różnić w zależności od osoby. Jeśli okaże się, że Twoje potrzeby stanowią znacznie więcej niż 50% dochodu, możesz wprowadzić pewne zmiany, aby nieco obniżyć te wydatki.

Jeśli nie wiesz, jak obniżyć swoje wydatki, przeczytaj artykuł 20 świetnych sposobów na tanie życie.

Wydawaj 30% swoich pieniędzy na pragnienia

Kolejne 30% dochodu można wykorzystać na pokrycie twoich pragnień. Pragnienia są definiowane jako niekonieczne wydatki – rzeczy, na które decydujesz się wydać pieniądze, chociaż mógłbyś bez nich żyć, gdybyś musiał.

Mogą one obejmować:

 • Posiłki poza domem
 • Zakupy odzieży
 • Wakacje
 • Karnet na siłownię
 • Bilety do kina
 • Artykuły spożywcze (inne niż niezbędne)

Jeśli więc zarabiasz 5000 zł, to na potrzeby możesz wydać 1500 zł. Jeśli ta kwota wydaje ci się zbyt duża, możesz ją ograniczyć, np. do 1000 zł, a 500 zł przeznaczyć na rzecz oszczędności.

Jeśli nie wiesz, czy jakiś wydatek zaliczyć do potrzeb, czy pragnień, po prostu zadaj sobie pytanie: “Czy mógłbym bez tego żyć?”. Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, to prawdopodobnie jest to pragnienie.

Przeznaczaj 20% swoich pieniędzy na oszczędności

Pozostałe 20% można przeznaczyć na osiągnięcie celów oszczędnościowych lub spłatę zaległych długów. Chociaż minimalne spłaty są uważane za potrzeby, wszelkie dodatkowe spłaty zmniejszają istniejące zadłużenie i przyszłe odsetki, więc są klasyfikowane jako oszczędności.

Konsekwentne odkładanie 20% wynagrodzenia każdego miesiąca może pomóc w stworzeniu lepszego, trwalszego planu oszczędnościowego, niezależnie, czy twoim celem jest stworzenie funduszu kryzysowego, zakup domu, czy jeszcze coś innego.

Twoje oszczędności dobrze wpłacać na osobne konto oszczędnościowe, aby te pieniądze nie kusiły i dodatkowo zarabiały na siebie z odsetek. Wkrótce powstanie ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

Jak wprowadzić w życie regułę 50/30/20?

Aby wprowadzić tę prostą regułę budżetowania w życie, musisz obliczyć stosunek 50/30/20 na podstawie swoich dochodów i skategoryzować wydatki. Oto jak to zrobić:

1. Oblicz swój dochód

To bardzo prosty krok, ponieważ twój dochód, to pieniądze, które lądują na twoim koncie “na czysto”.

Jeśli pracujesz na etacie, jest to bardzo proste. Jeśli jednak prowadzisz działalność gospodarczą, twój dochód po opodatkowaniu będzie tym, co zarobisz w ciągu miesiąca, minus wydatki biznesowe i kwota, którą wydałeś na podatki.

2. Skategoryzuj swoje wydatki z ostatniego miesiąca

Aby uzyskać prawdziwy obraz tego, gdzie trafiają Twoje pieniądze, musisz zobaczyć, jak i gdzie wydałeś swoje dochody w ciągu ostatniego miesiąca.

Najlepiej będzie zapisywać sobie na co wydałeś każdą złotówkę w ciągu ostatniego miesiąca. Teraz podziel wszystkie swoje wydatki na trzy kategorie: potrzeby, pragnienia i oszczędności.

Przypomnijmy, że potrzeba jest istotnym wydatkiem, bez którego nie możesz żyć, takim jak czynsz. Pragnienie to dodatkowy luksus, bez którego możesz żyć, na przykład jedzenie poza domem. A oszczędności to dodatkowe spłaty zadłużenia, składki emerytalne na fundusz emerytalny lub pieniądze, które oszczędzasz na czarną godzinę.

3. Oceń i dostosuj swoje wydatki, aby pasowały do reguły 50/30/20

Teraz, gdy możesz zobaczyć, ile twoich pieniędzy idzie na potrzeby, pragnienia i oszczędności każdego miesiąca, możesz zacząć dostosowywać swój budżet, aby pasował do reguły 50/30/20.

Czy mogę zmodyfikować wartości procentowe w regule 50/30/20?

Tak, możesz modyfikować wartości procentowe w regule 50/30/20 w zależności od okoliczności i priorytetów. Dostosowanie wartości procentowych może pomóc w dostosowaniu reguły do celów i potrzeb finansowych.

Jest to szczególnie istotne dla osób mieszkających w miejscach o wyższych kosztach utrzymania lub dla osób, które mają wyższe, wyższe długoterminowe potrzeby w zakresie oszczędzania.

Jeżeli chcesz szybko obliczyć, ile pieniędzy przeznaczać na poszczególne kategorie, to poniżej wpisz swój dochód i oblicz.

Income Budget Calculator

Kalkulator zarządzania budżetem 50/30/20

Results:

Potrzeby (zł):

Pragnienia (zł):

Oszczędności (zł):

Scroll to Top