W Co Zainwestować 20.000 zł, By Je Pomnożyć? (9 Sposobów)

Masz 20.000 zł i szukasz pomysłów jak mądrze ulokować te pieniądze?

W tym artykule poznasz najlepsze sposoby jak zainwestować 20.000 zł.

Co musisz wiedzieć przed zainwestowaniem 20.000 zł?

Kiedy mowa o inwestycji pieniędzy, warto zapoznać się najpierw z kilkoma ważnymi wskazówkami.

Jeśli ktoś promuje pomysły, które pozwolą ci się szybko wzbogacić lub coś, co wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, najlepiej unikać tego typu inwestycji.

Dodatkowo, zanim spróbujesz pomnożyć 20.000 zł, musisz nakreślić:

  • Twój poziom tolerancji ryzyka
  • Jak bardzo zaangażowany chcesz być w pomnażanie pieniędzy
  • Twoje ramy czasowe

Szybsze zarabianie pieniędzy często wiąże się z większym ryzykiem. Dlatego zawsze dokładnie analizuj każdą swoją inwestycję, aby nie stracić pieniędzy.

1. Stwórz poduszkę finansową

Stworzenie poduszki finansowej z pewnością nie jest sposobem na pomnożenie pieniędzy, jednak jest to absolutna podstawa.

Poduszka finansowa to nic innego jak środki pieniężne, które posłużą ci do wykorzystania w nieprzewidzianych sytuacjach awaryjnych. Większość doradców inwestycyjnych zaleca przechowywanie kwoty, która pozwoli ci na komfortowe życie przez przynajmniej 6 miesięcy w razie wystąpienia sytuacji, w której nie możesz zarabiać pieniędzy.

Jeśli niespodziewanie stracisz dochody lub poniesiesz dodatkowe wydatki, nie będziesz musiał pożyczać pieniędzy. Nawet jeśli nie włożysz całych 20.000 zł w poduszkę finansową, mądrze jest zaopatrzyć się przynajmniej w kilka tysięcy złotych.

2. Sprzedaż online

Jeśli masz talent do znajdowania okazji, ale nigdy nie miałeś okazji handlować online, warto pomyśleć o handlu na Allegro.

To jeden z lepszych sposobów na pomnożenie 20.000 zł. Wszystko sprowadza się do znalezienia produktów, które dodatkowo się sprzedają, zakupu ich i sprzedaży z zyskiem na platformie typu Allegro czy Amazon.

Na początek nie musisz oczywiście inwestować całej kwoty. Może to być kilkaset złotych, aby nauczyć się handlu i stopniowo kupować coraz więcej towaru. Nie musisz też zakładać firmy, ponieważ do pewnej kwoty, możesz prowadzić nierejestrowaną działalność.

3. Kryptowaluty

Inwestycja w kryptowaluty jest dość ryzykowna, jednak stopy zwrotu, jakie może przynieść są bardzo atrakcyjne.

Przed inwestycją w kryptowaluty warto nauczyć się o technologii blockchain oraz o tym, jak działają kryptowaluty, ponieważ lepsze zrozumienie tematu pomoże ci na lepszą inwestycję.

Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, warto zainteresować się głównymi kryptowalutami typu Bitcoin i Ethereum, ponieważ są one najbardziej odporne na wahania cenowe.

4. Własny biznes

Najlepszym według mnie pomysłem na zainwestowanie 20.000 zł i szybkie pomnożenie tych pieniędzy jest własny biznes.

To dlatego, że w przeciwieństwie do inwestowania np. w akcje, czy kryptowaluty, w tym przypadku masz największą kontrolę nad swoimi pieniędzmi.

Zakładając własną firmę, inwestujesz też jednocześnie w siebie, ponieważ stawiasz się w sytuacji, aby maksymalnie wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i zdolności. Zwiększa to prawdopodobieństwo uzyskania wysokiego dochodu.

Dzięki internetowi możliwe jest rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej już za nawet kilkaset złotych, jednak jeśli masz większe środki, to warto z nich skorzystać, aby wydać je na przykład na reklamę.

Warto wspomnieć, że kiedy wkładasz pieniądze w daną inwestycję, robisz to z myślą, że będzie ona warta więcej pieniędzy w przyszłości. Ale kiedy masz firmę, może ona zapewnić ci dochód do końca życia. To cenniejsze niż jakakolwiek inna inwestycja, którą możesz wykonać.

5. Konto oszczędnościowe o wysokim oprocentowaniu

W pierwszym punkcie wspomniałem o tym, że podstawą jest poduszka finansowa. Aby nie trzymać jej w skarpecie, warto ulokować ją na koncie oszczędnościowym, na którym jeszcze zarobimy kilka procent w skali roku na naszych oszczędnościach.

Wiele osób traktuje zarabianie z odsetek na lokacie jako bardzo bezpieczny sposób inwestowania pieniędzy. Aby rzeczywiście tak było, należy wybrać konto z odpowiednio wysokim oprocentowaniem.

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych ukaże się wkrótce.

6. REITy

Nieruchomości to doskonała inwestycja, ale 20.000 zł nie wystarczy, aby dokonać nawet zaliczki na zakup nieruchomości inwestycyjnej. Jednak nie oznacza to, że nie możesz inwestować w nieruchomości.

Jednym ze sposobów na to są fundusze inwestycyjne w nieruchomości (REIT). Inwestycje te mają kilka zalet w stosunku do posiadania nieruchomości, w tym:

  • Wysoka płynność: możesz kupować i sprzedawać udziały w REIT-ach w taki sam sposób, w jaki handlujesz akcjami
  • Dywersyfikacja: REIT-y reprezentują portfel nieruchomości komercyjnych lub hipotecznych, a nie pojedynczą nieruchomość lub hipotekę
  • Wysoki dochód: dywidendy wypłacane przez REIT-y są zwykle znacznie wyższe od stóp dywidendy z akcji i w innej stratosferze niż certyfikaty depozytowe
  • Korzyści podatkowe: REIT-y nie sprzedają nieruchomości tak często, jak fundusze inwestycyjne sprzedają akcje; Wynik netto to znacznie niższe zyski kapitałowe

7. Akcje

20.000 zł to dobra kwota, aby zacząć inwestować w poszczególne firmy. Jednak samodzielne inwestowanie wymaga przeprowadzenia researchu, aby podejmować świadome decyzje. W przeciwnym razie możesz ponieść stratę.

Ponadto zaleca się dywersyfikację inwestycji. Dywersyfikacja rozkłada ryzyko na różne aktywa, chroniąc Cię przed ogromnymi stratami.

Zamiast kupowania akcji jednej firmy za 10.000 zł, możesz na przykład kupić akcje o wartości 10.000 zł w 10 firmach lub akcje o wartości 15.000 zł w 150 firmach.

8. ETFy

Fundusze giełdowe, czyli tzw. ETFy łączą w sobie fundusze inwestycyjne i konwencjonalne akcje. Podobnie jak fundusz inwestycyjny lub indeksowy, ETF jest funduszem zbiorowego inwestowania, który jest profesjonalnie zarządzany w celu zapewnienia inwestorowi zróżnicowanych zysków.

Jednak w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, fundusze ETF mogą być przedmiotem obrotu jak akcje na rynku giełdowym, a na ich cenę wpływa popyt i podaż.

ETF to dobry sposób na inwestowanie dla początkujących, ponieważ jest bardziej płynny i mniej kosztowny niż fundusze inwestycyjne. Zanim jednak zdecydujesz się zainwestować pieniądze w fundusze ETF, rozważ zasięgnięcie porady finansowej lub zbadanie rynku ETF.

9. Kursy online

Sporo osób nie rozumie tego, że ich umiejętności są odzwierciedleniem tego, ile zarabiają.

Jednym z najlepszym sposobów na nauczenie się nowych umiejętności, które w niedalekiej przyszłości zaprocentują wyższymi dochodami jest inwestycja w kursy online.

Wystarczy tylko, że wybierzesz, jaki temat cię interesuje i na czym chcesz zarabiać, wyszukasz kursy, które nauczą cię jak coś robić, przerobisz je i masz gotowy przepis na sukces.

Warto wykupować kursy osób, które rzeczywiście już coś osiągnęły w danej dziedzinie i przeprowadzą cię krok po kroku na podstawie swoich własnych doświadczeń.

Scroll to Top