Top 5 Najlepszych Urządzeń Do Oszczędzania Prądu

Jeżeli chcesz zaoszczędzić prąd, to pomocne mogą być w tym nowoczesne urządzenia.

W tym artykule pokażę ci 5 najlepszych urządzeń do oszczędzania prądu, które mogą okazać się znakomitą inwestycję i zostawić sporo pieniędzy w twojej kieszeni.

1. Inteligentna żarówka

Inteligentne żarówki to jedne z lepszych urządzeń, które możesz kupić, aby oszczędzać energię w domu. Wszystko, co musisz zrobić, to wymienić stare żarówki na te energooszczędne, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze na energii na wiele sposobów.

Po pierwsze, inteligentne żarówki zapewniają zdalną kontrolę nad oświetleniem, ponieważ możesz włączać i wyłączać światła za pomocą aplikacji w telefonie gdziekolwiek jesteś.

Aby zaoszczędzić jeszcze więcej, inteligentne żarówki można sparować z funkcjami geofencingu i czujnikami ruchu, aby umożliwić jeszcze bardziej energooszczędne rozwiązania. 

Dzięki geofencingowi twój telefon może stwierdzić, kiedy wszyscy opuścili dom, i automatycznie wyłączyć wszystkie światła. Aby uzyskać dokładniejsze sterowanie, możesz sparować inteligentne oświetlenie z czujnikami ruchu, które wykryją, że nikogo nie ma w pokoju i automatycznie przełączą światła na bardziej wydajny tryb lub całkowicie się wyłączą.

Co najważniejsze, efektywność energetyczna żarówek drastycznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Ponieważ inteligentne żarówki są również żarówkami LED, zużywają o 75% mniej energii niż żarówki tradycyjne i mogą działać ponad 25 razy dłużej. 

2. Inteligentny termostat

W ostatnich latach inteligentne termostaty stały się popularnym sposobem oszczędzania energii, ponieważ odgrywają dużą rolę w regulacji temperatury w pomieszczeniach. 

Możliwość sterowania inteligentnym termostatem za pomocą głosu, smartfona, inteligentnego asystenta i innych urządzeń sprawia, że ​​są one bardzo wygodne i pomagają zmniejszyć zużycie energii.

Zamiast pozostawiać dom ustawiony na jedną temperaturę przez cały dzień, możesz zaprogramować inteligentny termostat, aby działał zgodnie z określonym harmonogramem i automatycznie dostosowywał temperaturę w zależności od tego, kiedy w domu są ludzie.

Alternatywnie pilot zdalnego sterowania umożliwia włączanie i wyłączanie ogrzewania i chłodzenia lub regulację ustawień temperatury w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. 

Zamiast wchodzić do zimnego lub zbyt ciepłego domu, możesz ustawić żądaną temperaturę w drodze do domu i wejść do pomieszczenia z idealną temperaturę już osiągniętą, gdy tam dotrzesz. W zależności od wybranej marki niektóre termostaty mogą nawet automatycznie uczyć się preferencji dotyczących ogrzewania i chłodzenia i odpowiednio je dostosowywać.

Inteligentne termostaty mogą również oszczędzać pieniądze, przypominając o konieczności konserwacji systemu, na przykład o wymianie filtra powietrza. Niektóre mogą nawet wykrywać problemy z systemem HVAC i kanałami oraz ostrzegać o potencjalnych problemach.

Oprócz zwiększonej efektywności energetycznej, inteligentne termostaty oferują również możliwość monitorowania zużycia energii, co może pomóc w podejmowaniu mądrych decyzji dotyczących tego, jak i kiedy regulować temperaturę w domu.

Przeczytaj również: 16 Sprytnych Sposobów Jak Oszczędzać Energię

3. Inteligentna wtyczka

Inteligentne wtyczki to małe wtyczki, które są podłączane do gniazdka elektrycznego i służą jako pomost między gniazdkiem a urządzeniem, które chcesz zasilić.

Dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi możesz używać tego urządzenia do wyłączania innych urządzeń za pomocą aplikacji. Zamiast martwić się, czy zostawiłeś ekspres do kawy lub włączone żelazko, możesz po prostu zalogować się do aplikacji i je wyłączyć, zapobiegając niepotrzebnemu ryzyku. 

Co więcej, możesz zaprogramować wszystkie inteligentne wtyczki, aby wyłączały się automatycznie po wyjściu ostatniej osoby z domu.

Jedną z największych zalet inteligentnych wtyczek jest to, że są one prawdopodobnie najtańszymi dostępnymi urządzeniami energooszczędnymi i mogą zamienić prawie każde urządzenie w urządzenie inteligentne.

4. Powerbank solarny

Jeżeli masz w domu dużo smartfonów i innych urządzeń, które regularnie ładujesz, to mogą one dość znacznie obciążyć rachunek za energię.

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić to zakup powerbanka solarnego.

Nie tylko skutecznie ładuje urządzenia, ale także oszczędza dużo energii, ponieważ nie trzeba podłączać go do gniazdka, aby go zasilić. 

Wszystko, co musisz zrobić, to zostawić urządzenie w nasłonecznionym miejscu i pozwolić słońcu wykonać pracę za ciebie. Po zakończeniu możesz szybko naładować akumulatory swoich telefonach bez używania prądu w domu.

Warto wybrać sprawdzony powerbank i nie oszczędzać na tym zakupie, ponieważ wybór taniego powerbanka może skutkować szybką degradacją tego sprzętu.

5. Inteligentny przełącznik

Kolejnym doskonałym, oszczędzającym pieniądze inteligentnym urządzeniem domowym, którego można używać zamiast inteligentnych żarówek, są inteligentne przełączniki. 

Inteligentne przełączniki mogą się włączać/wyłączać lub przyciemniać żarówki w twoim domu. Oprócz oświetlenia inteligentne przełączniki mogą być również używane do sterowania wentylatorami i innymi urządzeniami elektrycznymi.

Niektóre inteligentne przełączniki mają nawet funkcję wykrywania ruchu, oświetlając pomieszczenie, korytarz lub ścieżkę tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi.

Scroll to Top