Sprzedaż w Lombardzie: 11 Najczęściej Zadawanych Pytań

Jeżeli sprzedajesz coś po raz pierwszy w lombardzie, możesz mieć na ten temat sporo pytań.

W tym artykule, odpowiem na te najczęściej pojawiające się w przeglądarce.

1. Jak wygląda sprzedaż w lombardzie?

Sprzedaż w lombardzie wygląda tak, że klient, który chce zastawić dany przedmiot za pieniądze, przychodzi z nim do lombardu. Następnie pracownik lombardu szacuje wartość przedmiotu, a jeśli klient zgodzi się na cenę, podpisywana jest umowa i wypłacane są pieniądze.

Oto kroki opisane bardziej szczegółowo:

1. Klient przychodzi do lombardu i pyta, za ile może zastawić przedmiot

2. Sprzedawca ogląda przedmiot, zadaje dodatkowe pytania, po czym proponuje cenę

3. Klient może zaakceptować cenę lub negocjować

4. Po akceptacji ostatecznej ceny, spisywana jest umowa między klientem a lombardem

5. Lombard wypłaca pieniądze, po czym transakcja kończy się

6. W ciągu 30 dni klient zobowiązany jest zwrócić pieniądze i dostać przedmiot z powrotem. W przeciwnym razie przedmiot staje się własnością lombardu

2. Ile prowizji bierze lombard?

Lombard zazwyczaj pobiera prowizję w wysokości 0,3 do 1,5% wartości pożyczki dziennie. Oprócz tego nalicza sobie oprocentowanie w wysokości 10% wartości pożyczki w skali roku, oraz dolicza opłatę za ubezpieczenie, która kosztuje około 0,3% wartości pożyczki.

Pierwszą opłatą, którą narzuca lombard jest prowizja za pożyczkę. Jak wspomniałem, może wynosić ona między 0,3 a 1,5%. Im wyższa jest wartość przedmiotu, tym zazwyczaj prowizja łapie się w niższych widełkach.

Przykładowo, od roweru o wartości 4000 zł zapłacisz 0,4% prowizji, ale już od telefonu za 200 zł, zapłacisz więcej, bo 1% prowizji dziennie.

Drugą opłatą, z którą musimy się liczyć w lombardzie jest oprocentowanie. Zazwyczaj jest to 10% wartości przedmiotu w skali roku. Zwykle jednak oddajemy pożyczkę w pierwszym miesiącu, dlatego oprocentowanie wyniesie nas ok. 0,83% wartości pożyczki.

Jeśli za nasz telewizor otrzymaliśmy 1000 zł i oddaliśmy te pieniądze na czas w ciągu pierwszego miesiąca, to zapłacimy 8,3 zł.

Drobną opłatą jest również opłata za ubezpieczenie przedmiotu w wysokości 0,3% wartości pożyczki miesięcznie, którą lombard przerzuca na klienta.

Wszystko to sprawia, że w sumie, oprocentowanie całkowite pożyczki w lombardzie wynosi około 30%.

3. Ile trwa zastaw w lombardzie?

Zastaw w lombardzie trwa stosunkowo krótko, ponieważ umowa jest podpisywana w większości przypadków na 30-31 dni kalendarzowych. Istnieje jednak możliwość przedłużenia zastawu na kolejny miesiąc za dodatkową opłatą.

Pożyczki w lombardzie mają to do siebie, że są krótkoterminowe i zwykle umowy obejmują miesiąc czasu.

Jeśli nie jesteś w stanie oddać pieniędzy w ciągu pierwszego miesiąca od ich pożyczenia, możesz wystąpić o przedłużenie zastawu na kolejny miesiąc.

W zależności od lombardu, koszt przedłużenia to 50-150 zł. Do tego dochodzi oczywiście prowizja za każdy dodatkowy dzień, koszty oprocentowania i ubezpieczenia. Lepiej więc unikać przedłużania zastawu, ponieważ całkowity koszt pożyczki bardzo mocno wzrasta.

4. Ile można dostać w lombardzie?

Aby lombard mógł zarabiać, zwykle dostaniesz tam zaniżoną ceną przedmiotu. Możesz się spodziewać, że twój przedmiot zostanie wyceniony na 30-60% wartości rynkowej rzeczy, którą chcesz zastawić.

To, czy twój przedmiot zostanie wyceniony na bliżej niż 30%, czy bliżej niż 60% zależy od kilku czynników, jednak najważniejszym jest strategia lombardu. Bardziej popularne lombardu mocniej zaniżają ceny, a lombardy, które dopiero zaczynają, powinny zaproponować więcej.

Sam przedmiot również może wpływać na wycenę. Przedmioty, które zwykle wyceniane są w górnych granicach to biżuteria, metale szlachetne, monety i przedmioty kolekcjonerskie. Wszystko to dlatego, że z czasem te rzeczy mogą zyskać na wartości, przez co lombard może wycenić je nieco drożej.

Oczywiście cena zależy też od stanu przedmiotu i jego popytu na rynku.

Przeczytaj również: Co Można i Czego Nie Można Sprzedać w Lombardzie? (Przykłady)

5. Czy w lombardzie można pożyczyć pieniądze?

W lombardzie nie można pożyczyć pieniędzy na takich samych zasadach jak na przykład w bankach. Można tam zastawić przedmioty, co oznacza, że dostajemy pożyczkę o wartości pozostawionego przedmiotu.

6. Czy do sprzedaży w lombardzie potrzebny jest paragon?

Do sprzedaży w lombardzie nie jest wymagany paragon, choć jest on dodatkową zaletą, ponieważ posiadanie tego dokumentu może wpłynąć na wyższą wycenę przedmiotu.

Jeżeli chodzi o paragon, to lombardy nie zwracają uwagi na niego w przypadku zastawu tańszego przedmiotu. Jeśli jednak zastawiasz coś o wartości kilku tysięcy złotych, lombardy mogą już wymagać paragonu.

Na paragonach można zobaczyć, gdzie został zakupiony przedmiot, co może powiedzieć dużo o jego oryginalności, co może jego wycenę. Jeszcze lepiej jest, gdy dostarczymy lombardowi fakturę imienną. Dokumenty sprzedaży minimalizują też szanse na to, że lombard kupi przedmiot kradziony.

Niezależnie od tego, czy posiadasz dowód zakupu czy nie, warto dostarczyć oryginalne opakowanie przedmiotu, ponieważ lombard łatwiej będzie mógł potencjalnie sprzedać taki produkt.

7. Czy w lombardzie można negocjować?

Tak jak w większości miejsc, w lombardzie również można negocjować cenę. Zwykle bez problemu można wynegocjować 10% wyższą cenę, a robiąc to prawidłowo, można wynegocjować jeszcze więcej.

Pracownicy lombardu zazwyczaj mocno zaniżają cenę przedmiotu, a na dodatek często wyceniają produkt według własnych przewidywań, przez co mamy duże pole do negocjacji. Aby skutecznie podbić wycenę, pamiętajmy o następujących rzeczach:

  • Nie przyjmuj pierwszej oferty. W większości przypadków lombard zakłada, że klient będzie negocjował.
  • Bądź uprzyjmy, miły i pewny siebie.
  • Porównaj ceny w innych lombardach, aby mieć wiedzę, gdzie dostaniesz najlepszą ofertę.
  • Dostosuj swoje oczekiwania i nie żądaj więcej niż 60% wartości przedmiotu. Lombard nigdy się na to nie zgodzi, ponieważ zarabia na zaniżaniu wyceny.
  • Postaraj się, aby twój towar był w idealnym stanie, gotowym do sprzedaży.
  • Jeśli nie dostaniesz wystarczająco za przedmiot, po prostu odejdź. Jeśli znasz prawdziwą wartość swoich towarów, powinieneś mieć limit, poniżej którego nie zejdziesz. Około 40% wartości detalicznej przedmiotu powinno być absolutną minimalną ofertą. W takim przypadku sprawdź ceny w innych lombardach.

8. Co jeśli nie odbiorę rzeczy z lombardu?

Jeśli nie odbierzesz rzeczy z lombardu w wyznaczonym terminie, lombard wystawi je na sprzedaż i nie będzie możliwości ich odbioru.

Czas na odbiór rzeczy z lombardu jest zapisany na umowie. Jeśli go przekroczysz, twoje przedmioty stają się własnością lombardu. Wówczas będą one wystawione na aukcjach internetowych, bądź na wystawie w samym lokalu lombardu.

Jeżeli masz wątpliwości, czy zdołasz odebrać rzeczy z lombardu na czas, zazwyczaj możesz przedłużyć zastaw, choć wiąże się to z opłatą dodatkową.

9. Na czym zarabia lombard?

Lombard zarabia na 2 sposoby: na opłatach związanymi z zastawieniem (prowizja, odsetki), oraz na sprzedaży nieodebranych towarów przez klientów.

Jeżeli lombard pożyczy pieniądze klientowi w zamian za zostawienie u nich produktu, to lombard do ceny pożyczki dolicza sobie również prowizję, odsetki, oraz w wielu przypadkach ubezpieczenie.

Jeżeli okaże się, że klient nie zjawi się ponownie, lombard pozostaje z zastawionym przedmiotem, który odkupił po niższej cenie. Dzięki temu może go sprzedać z zyskiem.

Innymi słowy, lombard zarabia na każdym kliencie, lecz nie zawsze w ten sam sposób.

10. Czy lombard sprawdza BIK?

Lombardy nie sprawdzają ani BIK, ani zdolności kredytowej, ponieważ nie mają takiej potrzeby. W razie braku spłacenia pożyczki, lombard przejmuje zastawiony przez klienta przedmiot.

Dzięki temu, że pożyczki w lombardach są dyskretne, mogą być one atrakcyjne dla osób, które figurują już w rejestrach dłużników.

Co prawda pożyczka od lombardu jest mało opłacalna, ale dla niektórych może być ona ostatnią deską ratunku.

11. Jak płaci lombard?

Lombard praktycznie w każdym przypadku wypłaca klientowi pieniądze gotówką od razu po podpisaniu umowy.

Kolejnym dużym plusem lombardów jest właśnie to, że pieniądze dostajemy od ręki.

Jak można zdobyć pieniądze inaczej niż zastawiając przedmioty w lombardzie?

Lombard to miejsce, gdzie można zdobyć pieniądze właściwie od ręki. Sposobów na zarobienie tak szybkich pieniędzy nie jest wiele.

Sporo osób dorabia dodatkowe pieniądze zakładając konta bankowe i dostając bonusy pieniężne w wysokości 100, 200, 300 zł, czy nawet więcej w zamian za prowadzenie zazwyczaj darmowego konta.

Jest to dobry sposób, ponieważ nie wymaga żadnej inwestycji, a samo założenie konta trwa zwykle kilkanaście minut. Jeśli chcesz poczytać na ten temat więcej, to wkrótce powstanie artykuł.

Scroll to Top