16 Sprytnych Sposobów Jak Oszczędzać Energię

Jeśli za każdym razem, gdy dostajesz fakturę za prąd, masz przeczucie, że trochę przepłacasz, to trafiłeś na dobry artykuł.

W tym wpisie poznasz najsprytniejsze sposoby jak oszczędzać energię, dzięki czemu w twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy.

Oto one!

1. Uszczelnij przeciągi

Przeciągi w drzwiach, czy oknach są małymi pożeraczami ciepła, a jednocześnie pieniędzy za energię.

Ważne jest więc, by zająć się ich uszczelnianiem, ponieważ nie wymaga to dużo pracy, a rezultaty mogą być tego warte. W tym celu rozważ kupno samoprzylepnej uszczelki do drzwi i okien.

Jej koszt jest niewielki a ciepło i mniejsze rachunki za prąd mogą być zauważalne od razu.

2. Susz ubrania na balkonie

Suszarka do ubrań może być jednym z największych pożeraczy energii w domu. Często zużywa ona tyle samo, co lodówka, zmywarka i pralka razem wzięte.

Jedno suszenie może kosztować cię nieco ponad złotówkę. 

W miarę możliwości susz ubrania na powietrzu, a gdy musisz skorzystać z suszarki, pamiętaj o wyczyszczeniu filtra po każdym użyciu.

3. Wyciągnij wtyczki z kontaktu

Nie trzeba dodawać, jak ważne jest odłączanie urządzeń elektrycznych z kontaktu, gdy nie są używane.

Co prawda gdy urządzenia nie są używane, pobierają znikomą ilość prądu, ale gdyby zsumować liczbę urządzeń w domu, to rachunek może wyjść nieco większy.

Jeśli masz w domu kilkanaście urządzeń, które są stale podłączone do prądu, np. mikrofalówka, telewizor, ładowarki, czy komputer, to rocznie marnujesz nawet kilkadziesiąt złotych.

Może nie są to duże pieniądze, jednak odłączenie nieużywanych urządzeń nic nie kosztuje, dlatego warto o tym pomyśleć.

4. Nie przepełniaj czajnika

Jeśli pijesz dużo kawy lub herbaty, pomyśl o napełnianiu czajnika jedynie taką ilością wody, jaką potrzebujesz. Oszczędza to dużo energii, ponieważ czajnik nie podgrzewa niepotrzebnie nadmiernej ilości wody.

Będzie to oszczędność kilku groszy dziennie, ale w skali roku może to już dać to nieco większe oszczędności.

Pamiętaj więc, że standardowa szklanka ma około 250 ml pojemności, kubek około 300 ml, a filiżanka około 150 ml.

Wskazówka: Jeśli przypadkowo zagotujesz więcej wody niż potrzebujesz lub chcesz uniknąć wielokrotnego zagotowywania wody, zagotuj rano czajnik, a gorącą wodę wlej do termosu, co pozwoli utrzymać ciepło przez resztę dnia. 

5. Odpowiednio obchodź się z lodówką

Lodówka to jedno z najbardziej prądochłonnych urządzeń w domu, dlatego należy korzystać z niej w określony sposób, aby nie przepłacać za prąd.

Ponieważ urządzenie to musi działać przez cały dzień, każdego miesiąca płacisz za nią około 20-25 zł.

Na każde 10–20 sekund pozostawienia otwartych drzwi lodówki potrzeba około 45 minut, aby schłodziła się do pierwotnej temperatury, przez co pobiera również więcej energii.

Nie wkładaj też gorącego jedzenia prosto do lodówki, ponieważ urządzenie to będzie musiało pracować bardzo ciężko i pobierać więcej energii, aby utrzymać niską temperaturę.

Warto też pamiętać o tym, że przedmioty stałe przytulone do siebie zatrzymują zimno lepiej niż powietrze i pomagają utrzymać zimno innym przedmiotom, zużywając tym samym mniej energii.

Zadbaj więc o to, aby twoja lodówka nigdy nie była pusta. Jeśli nie masz dużo jedzenia, wypełnij puste przestrzenie butelkami z wodą.

Dla najlepszej wydajności zaleca się ustawienie temperatury na 3-4 stopnie.

Przeczytaj również: 20 Świetnych Domowych Sposobów na Tanie Życie

6. Używaj piekarnika z głową

Piekarnik również zużywa sporo energii, jednak istnieją wskazówki co zrobić, by nieco zmniejszyć jej pobór.

Po pierwsze, używaj timera podczas pracy piekarnika, aby dokładnie określić, kiedy twoje wypieki będą gotowe i aby piekarnik nie działał na darmo.

Unikaj też częstego otwierania drzwiczek. Podczas otwierania możesz stracić około 20% ciepła, więc nie rób tego, chyba że musisz. Po utracie ciepła piekarnik będzie musiał się ponownie nagrzać, co będzie wymagało więcej energii. 

Gdy jedzenie jest już prawie ugotowane, wyłącz piekarnik i wykorzystaj nagromadzone ciepło, aby dokończyć gotowanie. Piekarnik pozostanie w mniej więcej tej samej temperaturze przez maksymalnie pięć minut. 

Kiedy skończysz piec, pozostaw otwarte drzwi piekarnika, ponieważ nagromadzone ciepło może ogrzać kuchnię, jeśli na zewnątrz jest zimno.

7. Kup energooszczędne urządzenia

Jeśli nadszedł czas na wymianę lodówki, pralki, suszarki lub odkurzacza, warto przyjrzeć się klasom energetycznym. Nowoczesne urządzenia są znacznie bardziej wydajne niż starsze modele, ale klasa energetyczna pomoże Ci wybrać najbardziej wydajny model.

Oceny, które zostały niedawno zaktualizowane, wahają się teraz od A do G, przy czym A jest najbardziej wydajne.

Nawet jeżeli sprzęt o klasie energetycznej A jest droższy od sprzętu przykładowo o klasie energetycznej B, to warto wydać nieco więcej, ponieważ będzie to inwestycja, która zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd.

8. Zmniejsz temperaturę w pomieszczeniu

Często ustawiamy na termostacie zbyt wysoką temperaturę.

20 stopni powinno w zupełności wystarczyć, a jeśli jest za zimno, zawsze można założyć coś na siebie.

Każdy stopień niżej może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 10%.

9. Zmniejsz temperaturę prania

Zdecydowana większość energii, którą zużywa pralka jest przeznaczone na podgrzewanie wody, a nie na właściwą pracę. 

Jeśli to możliwe, zmniejsz temperaturę prania do 30 stopni. Twoja kieszeń ci za to podziękuje. A jeśli 30 stopni okaże się zbyt mało, możesz stopniowo zwiększać temperaturę do momentu, kiedy twoje pranie będzie dostatecznie dobrze wyprane.

Wskazówka: Używaj pralki tylko wtedy, gdy masz wystarczająco ubrań na jej pełny ładunek. Większość pralek nie wie, ile prania jest w środku i zużywa zawsze tyle samo energii.

10. Kup zmywarkę

Zmywarka zużywa około połowy gorącej wody, którą zużyłbyś, gdybyś mył naczynia ręcznie. Jest to więc dobre zarówno dla środowiska, jak i twojej kieszeni. 

Aby jednak efektywnie korzystać ze zmywarki, włączaj ją tylko wtedy, gdy masz pełne obciążenie. Pomijaj też płukanie wstępne, gdyż zwykle nie jest ono potrzebne.

Przeczytaj również: 30 Skutecznych Sposobów na Oszczędzanie Wody

11. Oszczędzaj ciepłą wodę

Jak już wiesz, podgrzewanie wody zużywa dużo energii.

Kiedy myjesz ręce, zęby lub zmywasz naczynia, nie pozostawiaj ciepłego kranu odkręconego zbyt długo, ponieważ dosłownie wylewasz pieniądze. 

Oszczędność ciepłej wody da ci też korzystanie z prysznica zamiast wanny. Jednak biorąc prysznic, staraj się nie spędzać w nim więcej niż 5 minut. Jeśli lubisz spędzić tam więcej czasu, pomyśl o wyłączeniu wody na czas, gdy będziesz się pienił i szorował.  

Wskazówka: Od czasu do czasu możesz spróbować zimnego prysznica. Nie tylko zaoszczędzi to prąd, ale niesie za sobą również korzyści zdrowotne.

12. Zmień ustawienia telewizora

Chociaż dzisiejsze telewizory zużywają około 60% mniej energii niż starsze, niektóre modele zużywają nadmiar energii nawet po wyłączeniu, dzięki funkcji szybkiego startu, która pozwala im uruchomić się o kilka sekund szybciej. 

Wyłącz tę opcję w ustawieniach telewizora, a przy okazji sprawdź, czy twój model ma automatyczną kontrolę jasności, która dostosowuje jasność obrazu do poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. Funkcja ta jest przydatna, jeśli chcesz oszczędzić nieco energii.

13. Zainstaluj inteligentne urządzenia

Inteligentne urządzenia umożliwiają zdalne sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem w domu za pomocą smartfona lub urządzenia podłączonego do Internetu. 

Oznacza to, że masz większą kontrolę nad ogrzewaniem i oświetleniem, co pozwala na większą wygodę i oszczędności na rachunkach za energię. 

Możesz rozważyć zakup następujących urządzeń:

Inteligentny termostat: Monitoruje i kontroluje automatycznie temperaturę w pomieszczeniu, dostosowując ją do preferencji użytkownika i oszczędzając energię. Może być zdalnie sterowany za pomocą smartfona, umożliwiając użytkownikowi regulację ustawień nawet poza domem.

Inteligentna żarówka: Umożliwia zdalne sterowanie oświetleniem poprzez połączenie z siecią Wi-Fi lub Bluetooth, co pozwala użytkownikowi włączać, wyłączać oraz regulować jasność światła za pomocą aplikacji na smartfonie lub głosu. Niektóre modele mogą także oferować możliwość zmiany koloru światła.

Inteligentne wtyczki: Pozwalają zdalnie zarządzać podłączonymi do nich urządzeniami elektrycznymi poprzez połączenie z siecią Wi-Fi lub Bluetooth, umożliwiając włączanie, wyłączanie lub harmonogramowanie działania tych urządzeń za pomocą aplikacji mobilnej lub komend głosowych.

Więcej o inteligentnych urządzeniach przeczytasz w tym artykule.

14. Ociepl poddasze

Izolacja dachu i strychu może zatrzymać uciekanie ciepła z domu. Proces ten może być skomplikowany, dlatego najlepiej zatrudnić do tego eksperta.

Chociaż ocieplenie poddasza może kosztować dużo pieniędzy, to oszczędności za tym idące na pewno zwrócą się w przyszłości.

15. Nie osuszaj naczyń w zmywarce

Zrezygnuj z cyklu suszenia na gorąco w zmywarce. Zamiast tego otwórz drzwi i pozwól naczyniom wyschnąć. 

16. Zainstaluj żarówkę z czujnikiem ruchu

Jeśli stale podążasz za członkami rodziny z pokoju do pokoju i wyłączasz za nimi światła, odrobina automatyzacji może zaoszczędzić czas i pieniądze. Jednym z rozwiązań może być instalacja żarówki z czujnikiem ruchu.

Takie żarówki włączają się, gdy wyczują czyjąś obecność w pomieszczeniu i wyłączają się, gdy nie zostanie wykryty żaden ruch.

Scroll to Top