8 Sposobów Jak Zarabiać Na Blogu w 2023 r. (z Przykładami)

Prowadzenie bloga lub strony internetowej może być bardzo dochodowym zajęciem.

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak zarabiać na swoim blogu, to trafiłeś w bardzo dobre miejsce, ponieważ w tym artykule pokażę ci jak zarabiać na blogu z perspektywy osoby, która zajmuje się tym 4 lata.

Ile można zarobić na blogu?

Potencjał zarobkowy na blogu jest właściwie nieograniczony. Zarobić można zarówno parę złotych, jak i parę milionów miesięcznie, choć ta druga liczba dotyczy jedynie nielicznych stron internetowych.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest trudno zarobić kilka tysięcy złotych miesięcznie z bloga, nawet traktując to zajęcie jako dodatkowe po pracy.

Jeśli odpowiednio poprowadzisz swojego bloga, możesz realnie zarobić nawet pięciocyfrowe kwoty miesięcznie.

To, ile zarobisz na blogu zależy od kilku czynników:

  • Nisza. Zasada jest taka, że zarobisz więcej, jeśli działasz w niszy, w której ludzie wydają dużo pieniędzy. Przykładowo, więcej zarobisz na blogu o samochodach, niż na blogu o historii Polski.
  • Forma monetyzacji. Niektóre metody monetyzacji blogów są lepsze od innych. O tym porozmawiamy sobie za chwilę, jednak musisz wiedzieć, że od formy monetyzacji zależy to, ile zarobisz.
  • Ruch. Tutaj sprawa jest prosta. Im więcej osób odwiedza twojego bloga, tym więcej zarobisz. Wbrew pozorom czasem wcale nie musimy mieć setek tysięcy osób miesięcznie na blogu, by na tym dobrze zarabiać.
  • Język. Większość osób w naszym kraju prowadzi stronę internetową w języku polskim. Musisz jednak wiedzieć, że kierując stronę w języku angielskim, możesz zarobić dużo, dużo więcej.

Jak szybko możesz zarobić pierwsze pieniądze z bloga?

To, jak szybko zarobisz pierwsze pieniądze na blogu zależy głównie od tego, jak szybko pozyskasz ruch. Technicznie rzecz biorąc, możesz zarabiać nawet od pierwszego dnia, jednak jest to mało prawdopodobne.

Na swoim przykładzie powiem, że powinieneś nastawić się na to, że pierwsze pieniądze zarobisz mniej więcej w trzecim miesiącu.

Mówię to z mojej perspektywy, ponieważ pozyskuję ruch na swoje blogi głównie za pomocą wyszukiwarki Google. Zwykle mija około trzech miesięcy zanim Google zaufa naszej stronie i wpuści tam większą liczbę użytkowników.

Na screenshocie poniżej możecie zobaczyć liczbę przejść na jedną z moich stron w ciągu pierwszych 3 miesięcy od startu. Stronę odwiedziło 2.4 tys. osób. To dosyć dużo jak na nowy blog, jednak w tym czasie nie skupiałem się na monetyzacji tej strony i w ogóle na niej nie zarabiałem.

Tego typu wyniki są raczej rzadkością, i w ciągu pierwszych miesięcy, powinieneś spodziewać się dużo mniejszego ruchu.

Teraz przejdźmy do sposobów jak zarabiać na blogu.

1. Reklamy displayowe

Reklamy displayowe to nic innego jak reklamy, które wyświetlają się podczas czytania artykułu. Są one najpopularniejszą formą monetyzacji blogów.

Aby na niej zarabiać, rejestrujesz się do sieci reklamowej, np. Google AdSense, instalujesz reklamy na swojej stronie, po czym zarabiasz za każdym razem, gdy ktoś kliknie w reklamę podczas czytania artykułu.

To, ile można zarobić na reklamach zależy głównie od tego, w jakiej niszy działasz i jaki masz ruch. Bardzo trudno określić jednoznacznie ile można zarobić na reklamach, jednak z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że mniej więcej pomiędzy 5 a 50 zł za 1000 wyświetleń bloga.

To duże rozbieżności a stawka za 1000 wyświetleń różni się w zależności od niszy oraz języka, w jakim prowadzimy naszego bloga. Zobacz na poniższe przykłady.

Oto miesięczne zarobki mojego niedużego bloga o tematyce motoryzacyjnej w języku angielskim. Przy prawie 10.000 wyświetleniach, zarobiłem $93.13, co daje $12.24 za każde 1000 wyświetleń.

A oto zarobki miesięczne mojego bloga o tematyce żywieniowej w języku Polskim. Za 12.000 wejść, zarobiłem jedynie $10.41, co daje zaledwie $1.11 za 1000 wyświetleń.

Blog na rynek zagraniczny: $12.24/1000 wyświetleń

Blog na rynek polski: $1.11/1000 wyświetleń

Jak widzisz na moim przykładzie, zarobki na reklamach mogą różnić się nawet 10-krotnie przy podobnej wielkości strony, dlatego jeżeli chcesz zarabiać dużo na reklamach, powinieneś sprawić, aby twoją stronę odwiedzały osoby, które mają dużo pieniędzy i chętnie je wydają.

Osobiście uważam, że trudno jest dobrze zarobić na samych reklamach na blogu w języku polskim. Aby zarobić dobre pieniądze, trzeba włożyć bardzo dużo czasu i energii. Nasz blog musi mieć przynajmniej 100.000 wyświetleń miesięcznie, by mówić tu o pieniądzach rzędu kilku tysięcy złotych.

Możemy jednak połączyć zarabianie na reklamach z marketingiem afiliacyjnym…

2. Marketing afiliacyjny

Dużo lepszym pod względem potencjału zarobkowego sposobem zarabiania na blogu jest marketing afiliacyjny. Polega on na tym, że na swojej stronie umieszczasz specjalne linki, a jeżeli użytkownik dokona dzięki nim zakupu, dostajesz prowizję.

Sposobów jak zarabiać na linkach partnerskich jest wiele. Możesz robić rankingi produktów, recenzje, czy po prostu polecać linki w artykule.

To, ile można zarobić, zależy od tego, co promujesz. W przypadku produktów fizycznych, takich jak mysz gamingowa powyżej, możesz zarobić 1-5% wartości produktu. Średnio dostaniemy więc kilka, może kilkanaście złotych za zakup z naszego linku.

Bardziej opłaca się promować produkty cyfrowe, np. oprogramowanie, kursy, czy e-booki. Wówczas możemy liczyć nawet na 75% prowizji, choć średnio jest to 30-50%.

Przykład jednego produktu cyfrowego, którego promowałem poniżej. W miesiąc zarobiłem na nim $1,777. Prowizja to średnio 30%.

Możesz sobie teraz pomyśleć, że aby tyle zarobić, musiałem mieć setki tysięcy wyświetleń bloga. Otóż nie. W tym miesiącu miałem zaledwie 14.000 odsłon.

Wychodzi więc, że za każde 1000 odsłon, zarabiałem nieco ponad 500 zł. Gdyby porównać to do około 4 zł/1000 wyświetleń za kliknięcia w reklamę, można dojść do wniosku, że zarabianie na linkach afiliacyjnych jest dużo bardziej lukratywne.

Oczywiście marketing afiliacyjny ma swoje plusy, ale ma też minusy, jednak zazwyczaj jest dużo lepszym rozwiązaniem niż reklamy displayowe.

3. Artykuły sponsorowane

Również dość popularną metodą zarabiania na blogu jest publikowanie artykułów sponsorowanych.

Polega to na tym, że ty, jako autor bloga otrzymujesz zwykle propozycję od firmy lub innego blogera, abyś umieścił wpis sponsorowany, który będzie promował daną firmę czy stronę internetową.

Oto przykład postu sponsorowanego na stronie Onet.pl.

Ile można zarobić za wpis sponsorowany?

Kwota może być bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, ponieważ cena za artykuł sponsorowany zależy od specyfiki bloga, zasięgu, popularności, tematyki, lokalizacji, rodzaju marki czy produktu, a także umiejętności negocjacyjnych autora.

Mniejsze blogi zarabiają na jednym wpisie zwykle do kilkuset złotych, a większe i bardziej popularne zarobią nawet kilka tysięcy złotych.

Przykładowo, blog motoryzacyjny, do którego zwróciłem się w celu współpracy, zażyczył sobie $60 za post sponsorowany. Ruch na blogu to około 5.000 osób miesięcznie, więc można powiedzieć, że to bardzo mały blog.

4. Produkt cyfrowy

Drugim najlepszym, zaraz po marketingu afiliacyjnym sposobem na zarabianie na blogu jest sprzedaż swojego produktu cyfrowego.

Produktem cyfrowym może być na przykład e-book, przewodnik, wzór do wydrukowania, kurs, i wiele innych rzeczy.

Jednym z przykładów strony, która korzysta z monetyzacji za pomocą produktów cyfrowych jest Taste and Travel, gdzie autorzy sprzedają wiele e-booków podróżniczych.

Dlaczego jest to dobra metoda monetyzacji? Ponieważ jest to produkt cyfrowy, dzięki czemu praktycznie cały zysk idzie do nas, a dodatkowo nie musimy zajmować się wysyłką, ponieważ klient dostaje plik na adres mailowy.

Jeśli stworzysz odpowiedni produkt cyfrowy, dobrze dopasowany do tematyki bloga, możesz na nim dobrze zarobić. Zarobki będą oczywiście znów zależeć od wielu czynników, między innymi tego, jak promujesz produkt, ile będzie kosztował i jak dobrze dopasujesz go do tematyki bloga.

Jeżeli zrobisz wszystko tak, jak się należy, spodziewaj się 1-2 sprzedaży twojego produktu na każde 1000 wyświetleń strony. Co prawda aby stworzyć e-book trzeba się dość mocno napracować, ale jest to warte potencjalnych zarobków.

Przeczytaj również: 49 Sposobów Jak Zarabiać Przez Internet (+ Przykłady)

5. Produkty fizyczne

Sprzedaż produktów fizycznych również może być sposobem na zarobek na blogu. Wszystko polega na tym, aby wybrać produkt, który będzie dopasowany do tematyki naszej strony internetowej i sprzedawać go.

Przykładem może być strona Think Engraved, której autor przez pewien czas pisał artykuły na temat biżuterii, aby w końcu zacząć sprzedawać na swojej stronie również biżuterię.

Jeżeli masz w głowie jakiś produkt, który może dobrze pasować do tematyki twojego bloga, możesz zacząć spróbować go sprzedawać. Dobry produkt przy odpowiedniej promocji może zapewnić ci dużo pieniędzy.

6. Usługi

Jeżeli jesteś w czymś dobry, możesz zaoferować wykonanie swoich usług. Zazwyczaj blogerzy, którzy zarabiają na usługach, sprzedają konsultacje w postaci rozmowy 1 na 1.

Zastanów się w czym ty możesz sprzedawać konsultacje. Każdy pomysł jest dobry, niezależnie czy jest to konsultacja podatkowa, językowa, motywacyjna, czy biznesowa.

Przykładem może być strona Zen Jaskiniowca, której autor współpracuje z osobami sporu lub biznesu w dziedzinie szeroko pojętego mindesetu.

Dużym plusem takiego sposobu monetyzacji jest cena, jaką możemy zarobić za konsultacje. Wiele konsultacji potrafi kosztować tysiące złotych. Nawet jeśli za swoją konsultację zainkasujesz kilkaset złotych, to i tak będzie to sporo.

Minusem tego rozwiązania jest to, że musisz zapłacić swoim czasem, dlatego jeżeli zależy ci na zarobku pasywnym, sprzedaż usług może nie być najlepszym rozwiązaniem.

7. Członkostwo

Zyskującym na popularności sposobem na zarobienie na blogu jest oferowanie dostępu do zamkniętych społeczności.

Polega to na tym, że tworzysz zamkniętą grupę, do której dostęp można wykupić za pieniądze. W tej grupie możesz publikować materiały premium, szkolenia, czy inne rzeczy, które mogą być zbyt wartościowe, by dzielić się nimi za darmo.

8. Przyjmowanie reklam

Możesz również przyjmować reklamy na bloga. Chodzi tutaj o to, że firmy, które będą chętne z tobą współpracować, zwrócą się do ciebie o zamieszczenia ich banerów na twojej stronie.

W zależności od wielkości bloga, możesz zarobić na przyjęciu jednego banera kilkaset złotych miesięcznie. Poniżej screenshot z wyceną zamieszczenia banera na blogu podróżniczym, którego odwiedza około 5 tysięcy osób miesięcznie.

Podsumowanie

Sposobów na zarobek na blogu jest kilka. Możesz wykorzystać kilka z nich na raz i nie ograniczać się tylko do jednego. Przy odrobinie determinacji i konsekwencji, możesz zamienić swojego bloga w maszynkę do zarabiania pasywnych pieniędzy i zajmować się tym na pełen etat.

Scroll to Top