7 Wskazówek Jak Przeżyć za 1000 zł Miesięcznie w 2023 Roku

Czy w Polsce można jeszcze przeżyć za 1000 zł? Zapewne tak, ale jednak na pewno musisz być przygotowany na znaczne cięcia kosztów.

W tym artykule poznasz wskazówki, jak przeżyć za około 1000 zł miesięcznie.

1. Monitoruj swoje wydatki

Jeśli nie masz dużych dochodów, jedyną rzeczą, którą możesz kontrolować, są twoje wydatki. Chociaż istnieje wiele sposobów optymalizacji budżetu, musisz wiedzieć, ile wydajesz teraz, zanim będziesz mógł stworzyć plan wydatków, którego będziesz się trzymać.

Aby monitorować swój budżet, w kolejnym miesiącu zapisuj każdą transakcję, jakiej dokonałeś. Niezależnie czy płaciłeś kartą, czy gotówką. Niezależnie, czy coś kosztowało 2 zł, czy 200 zł.

Gdy miesiąc się skończy, przyporządkuj swoje wydatki do dwóch kategorii: potrzeby oraz zachcianki. Potrzeby to wydatki, bez których trudno żyć, takie jak rachunki za prąd, czy niezbędna żywność, taka jak chleb, czy masło. Zachcianki to wydatki, bez których spokojnie przeżyjemy, czyli przykładowo wyjście do kina, czy obiad w restauracji.

Na koniec spójrz na te wydatki i zastanów się na co wydajesz niepotrzebnie pieniądze. Skup się na zachciankach, ponieważ to te koszty najłatwiej będzie wyeliminować. Następnie po prostu staraj się nie kupować tych rzeczy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci przeżyć za 1000 zł miesięcznie.

2. Zminimalizuj koszty mieszkaniowe

Z racji tego, że średnia cena wynajmu mieszkania w Polsce przekracza 2000 zł, to przeżycie za 1000 zł miesięcznie jest po prostu niemożliwe, no chyba że nie wliczamy do tego kosztu wynajmu mieszkania.

Teoretycznie możesz mieszkać ze współlokatorem, jednak podzielenie wynajmu i czynszu na dwie czy nawet trzy osoby i tak nie pozwoli ci żyć za 1000 zł miesięcznie.

Najlepszym sposobem jest mieszkanie we własnym mieszkaniu lub z rodziną, by wyeliminować koszty mieszkaniowe.

3. Zrezygnuj z samochodu

Jeśli chcesz przeżyć za 1000 zł miesięcznie, nie jest to możliwe posiadanie samochodu. Biorąc pod uwagę ceny paliwa, ubezpieczenia, konserwacji i napraw, posiadanie pojazdu może wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Aby dostać się do pracy i poruszać po mieście, musisz rozważyć alternatywną formę transportu. Jeśli mieszkasz w okolicy o dobrym systemie transportu publicznego, możesz kupić bilet miesięczny na jazdę autobusem lub tramwajem. Rozważ także rower lub hulajnogę elektryczną.

4. Oszczędzaj na jedzeniu

Jedzenie to lwia część budżetu każdego z nas. Można jednak zrobić kilka rzeczy, aby za żywność płacić mniej i zmieścić się w zakładanym budżecie.

Przede wszystkim należy planować większość posiłków na cały tydzień. Pozwoli to kupować nam tylko te produkty, których potrzebujemy. Dodatkowo powinniśmy poszukać na YouTube lub w Google przepisów na tanie posiłki, dzięki czemu zjemy zdrowo, smacznie i za niewielką kwotę.

Warto także kupować produkty marek sieci marketów, czy korzystać z programów lojalnościowych, ponieważ możemy na tym trochę zaoszczędzić.

To tylko niektóre wskazówki jak oszczędzać na jedzeniu. Dużo więcej znajdziesz w tym artykule.

5. Stwórz dodatkowe źródło dochodu

Aby żyć za 1000 zł miesięcznie, nie zaszkodzi zarobić nieco dodatkowych pieniędzy, które mogą iść do twoich oszczędności, lub powiększyć budżet miesięczny.

Jeśli pracujesz na etacie lub posiadasz własną działalność gospodarczą, możesz podjąć drugą pracę, choć nie będzie to dobra opcja dla każdego, ponieważ praca na dwa etaty może być wyczerpująca.

Jeśli chcesz dorobić sobie 500-1000 zł bez większego wysiłku, możesz na przykład korzystać z bonusów bankowych, co jest ostatnio dość popularnym trendem. O tym sposobie na dodatkowy zarobek powstanie wkrótce artykuł.

6. Ogranicz budżet na rozrywkę

Będzie to brzmiało dość brutalnie, ale jeżeli chcesz zmieścić się w 1000 zł na miesiąc, to w twoim życiu nie powinno być miejsca na płatną rozrywkę typu kino, teatr, czy wyjścia ze znajomymi do baru.

Zrezygnuj również z usług subskrypcyjnych typu Netflix, czy HBO GO, ponieważ one równie mocno drenują nasz budżet.

Rozrywka nie należy do tanich, a nasz budżet jest mocno ograniczony. Oczywiście nadal możesz korzystać z rozrywki, jednak tej bezpłatnej, na przykład wizyty w darmowych muzeach, wycieczki po lesie, czy granie w gry planszowe w domu ze znajomymi.

Czasem, aby zaoszczędzić, musimy iść w ekstremum. Jeżeli chcesz poznać ekstremalne sposoby na oszczędności, to odwiedź ten artykuł.

7. Zrób sobie jeden dzień w tygodniu bez wydawania pieniędzy

Jeden dzień w tygodniu bez wydawania pieniędzy to bardzo dobry sposób na ograniczenie wydatków, o którym będziemy mogli przeczytać w wielu książkach na temat zarządzania finansami.

Możesz być zaskoczony, ile pieniędzy jesteś w stanie zaoszczędzić, unikając wydawania tylko w jeden dzień.

Scroll to Top