Jak Oszczędzić na Jedzeniu 1000 zł Miesięcznie? (w 2023)

Żywność to jeden z większych wydatków miesięcznych każdego z nas.

Na szczęście istnieją pewne sposoby jak można zaoszczędzić na jedzeniu nawet 1000 zł miesięcznie.

Przeczytaj artykuł i poznaj je wszystkie.

1. Stwórz jadłospis na cały tydzień

Jeżeli zamierzasz zaoszczędzić na jedzeniu nawet 1000 zł miesięcznie, to stworzenie jadłospisu na każdy tydzień to konieczność.

Dzięki temu powstrzymasz się przed kupowaniem produktów spożywczych, których nie potrzebujesz oraz wydasz zaplanowaną ilość pieniędzy.

Najlepiej więc zapisywać sobie, co ugotujesz danego dnia, po czym zrobić listę zakupów i jej się trzymać. Jeśli szukasz oszczędności, twój jadłospis oprzyj na tanich daniach. Przepisy na niedrogie posiłki znajdziesz w internecie.

2. Chodź na zakupy bez nikogo

Chodzenie na zakupy samemu okazuje się dużo lepsze, ponieważ nie kupujesz przedmiotów, które chciałyby twoje dzieci, czy partner.

Oczywiście nadal możesz kupować produkty dla twoich dzieci, jednak dodaj je do listy zanim wyjdziesz do sklepu, dzięki czemu unikniesz impulsywnych zakupów.

3. Kupuj produkty marek sklepowych

Warto kupować produkty marek sklepowych, takich jak Lewiatan, Auchan, czy Lidl. Nie wiedzieć dlaczego, są one kojarzone ze słabą jakością, jednak w większości przypadków tak nie jest.

Produkty marek sklepowych są produkowane przez popularne firmy i ich jakość jest zwykle wysoka. Do tego są zazwyczaj dużo tańsze, niż produkty markowe, dlatego warto zwracać na nie uwagę.

4. Korzystaj z programów lojalnościowych

Obecnie niemal każda sieć marketów oferuje programy lojalnościowe, polegające na zniżkach czy zwrocie pieniędzy, które przysługują ze specjalną kartą sklepową.

Warto mieć założone karty najpopularniejszych sklepów, ponieważ zwyczajnie się to opłaca. Założenie takiej karty jest darmowe, a dodatkowo specjalne promocje dotyczą tylko użytkowników programów lojalnościowych.

5. Zarób dodatkowe pieniądze

Mówi się, że pieniądz oszczędzony jest pieniądzem zarobionym. Jeśli chcesz dodatkowo dorobić do zakupów, możesz zarobić gotówkę w bardzo krótkim czasie.

Sposobem na to jest na przykład korzystanie z promocji bankowych. Banki za założenie konta często płacą nawet kilkaset złotych przelewem. Sporo banków za korzystanie z ich karty podczas zakupów zwraca też część wydanej kwoty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, niedługo pojawi się artykuł.

6. Zabierz ze sobą kalkulator

Jeśli trzymasz się budżetu, użyj smartfona lub ręcznego kalkulatora, aby zsumować koszty zakupów spożywczych.

Śledzenie bieżących kosztów może pomóc przy próbie podjęcia decyzji, czy kupić coś, czego pierwotnie nie było na liście. Dodatkowo przed pójściem do kasy, będziesz dokładnie wiedzieć, ile pieniędzy przygotować.

7. Korzystaj z promocji

Nikomu nie trzeba mówić, że korzystanie z promocji to znakomity sposób na oszczędność pieniędzy. Warto jednak robić to z głową i nie działać pod wpływem emocji.

Na pewno warto sprawdzać ceny w gazetkach z promocjami, na przykład pobierając aplikację z promocjami na telefon. Może okazać się, że w jednym sklepie dana rzecz jest na promocji, ale w drugim sklepie nie jest na promocji, ale jest taniej.

Uważaj też, aby nie kupować rzeczy tylko dlatego, że są w promocji, ponieważ wielu z nich możesz w ogóle nie potrzebować.

Przeczytaj również: 20 Świetnych Domowych Sposobów na Tanie Życie

8. Używaj zamrażarki

Jeżeli kupujesz coś w dużych ilościach, bo na przykład jest na promocji, to pamiętaj o tym, że bardzo wiele produktów możesz zamrozić, przedłużając ich okres przydatności do spożycia.

Mrozić możesz niemal wszystko- od pieczywa, przez warzywa i owoce, aż do mięsa.

Wskazówka: Jeśli chcesz oszczędzać, możesz rozważyć zakup mrożonych warzyw i owoców, zamiast świeżych.

9. Porównuj ceny w marketach

Jeśli masz szczęście, że mieszkasz obok wielu marketów, porównuj produkty i ich ceny w każdym z nich.

Każdy market ma inną strategię cenową i ceny mogą różnić się diametralnie.

10. Hoduj własne warzywa

To może nie być pomysł dla wszystkich, ale jest to świetny sposób na zdrowe i tanie jedzenie. Możesz uprawiać własne pomidory, paprykę, czy kalafior w swoim ogrodzie, bez konieczności kupowania tych warzyw w sklepie.

Jeśli nie masz miejsca na ogródek, możesz sadzić zioła, takie jak pietruszka, kolendra i rozmaryn na parapecie kuchennym.

11. Unikaj jedzenia na mieście

Jeśli chcesz poważnie zaoszczędzić na jedzeniu, to z pewnością musisz wykluczyć jedzenie na mieście.

Jedzenie w restauracjach, barach, czy fast foodach nie należy do tanich. Cena obiadu w średniej cenowo restauracji to nawet 2-3 dni jedzenia w domu, dlatego unikaj, a przynajmniej ogranicz jedzenie poza domem.

12. Zabieraj własny lunch do pracy

Sporo również zaoszczędzisz zabierając do pracy własny lunch. Kanapki czy własnoręcznie robione potrawy są na pewno dużo tańsze, niż obiad na stołówce.

13. Nie kupuj wody butelkowanej

Kolejną dużą oszczędnością może być zrezygnowanie z wody butelkowanej i innych napojów na rzecz wody prosto z kranu.

Załóżmy, że średnio wypijamy butelkę wody dziennie, która kosztuje 2 zł. W skali miesiąca wyniesie nas to 60 zł. Gdyby nie kupować takiej wody i przerzucić się na kranówkę, zaoszczędzimy setki złotych rocznie.

W zdecydowanej większości kraju woda kranowa jest zdatna do picia, a na dodatek zawiera wiele wapnia i magnezu. Jeżeli nadal się wahasz, to możesz wyposażyć się w dzbanek lub butelkę z filtrem, choć filtry należy regularnie wymieniać, co wiąże się z pewnymi kosztami.

14. Nie jedz nic przez jeden dzień

Jeżeli chcesz zaoszczędzić 1000 zł na jedzeniu, czasem musisz posunąć się do ekstremalnych sposobów. Dla niektórych ekstremalny, dla nie których całkiem normalny jest pomysł nie jedzenia nic przez jeden dzień w tygodniu.

Sporo osób praktykuje post całodniowy ze względu na właściwości zdrowotne, o których możesz przeczytać w internecie. Dla osób, które chcą oszczędzać pieniądze, taki post może być również bardzo pomocny.

15. Patrz na cenę za kilogram/litr

Jeżeli do wyboru mamy kilka podobnych produktów, ale różnią się one cenowo oraz ich gramatura jest inna i ciężko nam stwierdzić, który z nich będzie najtańszy, to istnieje sposób jak wybrać ten najkorzystniejszy.

Po prostu patrzymy na cenę za kilogram danego produktu. Znajdziemy ją zazwyczaj w dolnym lewym lub prawym rogu na metce z ceną.

16. Wybierz jeden dzień w tygodniu bez mięsa

Mięso nie należy do tanich produktów, ale żeby oszczędzić pieniądze, nie musimy od razu przechodzić na wegetarianizm. Warto zrobić sobie przynajmniej jeden dzień w tygodniu, w którym nie jemy mięsa.

Niesie to właściwie same plusy. Nie chodzi tylko o oszczędności, ale o też o zdrowie. Nawet jeśli bardzo lubisz mięso, jeden dzień w tygodniu bez niego na pewno ci nie zaszkodzi.

17. Odwiedzaj ryneczki na krótko przed zamknięciem

Jeżeli mieszkasz niedaleko ryneczku lub targu, to przejdź się po nim na krótko przed zamknięciem i zobacz, jakie zniżki możesz wynegocjować.

Większość sprzedawców chętnie obniży ceny, ponieważ nie chce zabierać ze sobą ponownie swoich produktów.

Scroll to Top