Jak Oszczędzać, Gdy Nie Ma z Czego? (10 Sposobów)

Wiele osób chciałoby oszczędzać, jednak okazuje się, że czasem nie ma nawet z czego.

Czy mimo tego można regularnie odkładać pieniądze? W zdecydowanej większości tak.

W tym artykule poznasz 10 sposobów na to, by oszczędzać nawet przy małych dochodach.

1. Oszczędzaj najpierw

Pierwszym krokiem po otrzymaniu każdych pieniędzy powinno być zaoszczędzenia ich od razu. Odłóż, powiedzmy, 5-10% swoich dochodów za każdym razem, gdy otrzymujesz zapłatę, zanim zrobisz cokolwiek innego. W ten sposób będziesz oszczędzać co miesiąc i mieć jasne wyobrażenie o tym, ile będziesz mieć pieniędzy do końca roku.

Nawet jeśli masz długi do spłacenia, to oszczędzaj coś dla siebie, ponieważ sytuacje awaryjne zawsze przychodzą nieoczekiwanie.

Nawet jeśli teraz myślisz, że oszczędzając od razu po wypłacie nie starczy ci pieniędzy do końca miesiąca, to wypróbuj ten sposób, a okaże się, że jesteś w błędzie i spokojnie odłożysz. 

2. Otwórz konto oszczędnościowe

Dobrym pomysłem jest założenie konta bankowego przeznaczonego wyłącznie do oszczędzania. Bez względu na to, ile masz pieniędzy na koncie, wydawanie ich może być kuszące, dopóki nie są one na lokacie. 

Otwórz więc oddzielne konto oszczędnościowe i przelewaj na nie ustalony procent, gdy tylko otrzymasz pensję. Dodatkowo możesz zarobić na koncie oszczędnościowym na odsetkach.

Jeżeli szukasz dobrego konta oszczędnościowego, to niedługo pojawi się u nas ranking najlepszych kont, gdzie twoje pieniądze będą mogły rosnąć.

3. Ustal budżet

Bez względu na twój poziom dochodów ustalenie budżetu to świetny sposób na oszczędzanie. Ustal procent twoich zarobków na zakupy spożywcze, rachunki, rozrywkę itp., a następnie każdego miesiąca upewnij się, że jej nie przekraczasz. Ustalając budżet, bądź realistą.

Jeśli nie wiesz, ile pieniędzy przeznaczać na poszczególne wydatki, możesz przez miesiąc zapisywać, na co wydajesz każdą złotówkę. Na koniec miesiąca dowiesz się, ile pieniędzy i na co wydałeś, dzięki czemu będziesz mógł nie tylko dostrzec niepotrzebne wydatki, ale i stworzyć plan finansowy, by ustalić ile wydawać na poszczególne rzeczy.

4. Spłać długi

Chociaż twoim celem jest oszczędzanie, to warto przyjrzeć się, ile wydajesz każdego miesiąca na zadłużenie.

Sensowne może być skupienie się na spłacie niektórych długów po utworzeniu funduszu oszczędnościowego na wypadek sytuacji kryzysowych.

Pamiętaj, aby wykonać następujące czynności:

 • Płać tylko minimalne płatności za wszystkie długi, jeśli najpierw pracujesz nad spłatą określonego długu.
 • Dokonuj minimalnych płatności na czas, aby uniknąć dodatkowych opłat za spóźnienie i utraty zdolności kredytowej.
 • Zaoszczędź najpierw co najmniej 3000 zł, aby mieć pieniądze na wypadek nagłej potrzeby i nie obciążać karty kredytowej.
 • Najpierw spłać najmniejszy dług, aby uwolnić minimalną płatność w swoim budżecie. Następnie zastosuj tę minimalną płatność do następnego najmniejszego długu, a także dodatkowe pieniądze, aby wymazać tę płatność.

5. Zarób dodatkowe pieniądze

Jeżeli chcesz oszczędzać, ale nie masz z czego, to na pewno przyda ci się dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie.

Nie musisz koniecznie iść pracować na drugi etat, czy zakładać firmy. Możesz dorobić sobie, pracując nawet kilka godzin miesięcznie.

W jaki sposób? Dobrym sposobem na pewny i szybki zarobek jest zakładanie kont bankowych i zarabianie na bonusach.

Banki z reguły za otworzenie konta oferują nagrodę pieniężną w postaci przelewu. Zazwyczaj możesz na otwarciu jednego konta zarobić 200-300 zł lub nawet więcej.

Sporo osób zarabia dodatkowe pieniądze w ten właśnie sposób. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, niedługo powstanie na ten temat artykuł.

6. Zaoszczędź pieniądze na rachunkach

Jeśli płacisz za wodę, gaz i prąd, nadszedł czas, aby wprowadzić kilka drobnych zmian, które pozwolą ci zaoszczędzić nieco pieniędzy.

 • Bierz krótkie prysznice i zużywaj mniej ciepłej wody. Prysznic pobiera nawet 15 litrów wody na minutę, więc jeśli bierzesz długie prysznice, to marnujesz sporo wody i pieniędzy.
 • Zainstaluj uszczelki przeciwwiatrowe do drzwi i okien. Umieść uszczelki po wewnętrznej stronie drzwi, jeśli jest w nich szczelina. Zmniejszy to ilość przenikającego chłodu i uciekającego ciepła zimą. Dobrze jest też uszczelnić przeciąg wokół okien.
 • Odłączaj urządzenia, gdy nie są używane. Nawet jeśli są wyłączone, wiele urządzeń nadal pobiera energię. Możesz zaoszczędzić, odłączając je z gniazdka, zwłaszcza komputery i telewizory, zamiast tylko wyłączać.
 • Zaprogramuj swój termostat. Jeśli pracujesz poza domem, lubisz, gdy nocą jest chłodniej, lub wyjeżdżasz na wakacje, możesz zaoszczędzić pieniądze, programując termostat tak, aby przełączał się na niższe temperatury, gdy jesteś poza domem.
 • Używaj energooszczędnych żarówek. Wybór żarówek LED zamiast tradycyjnych pozwala zaoszczędzić pieniądze i zmniejsza ilość energii potrzebnej do ich świecenia. 

Przeczytaj również: 20 Świetnych Domowych Sposobów na Tanie Życie

7. Zaoszczędź na jedzeniu

Koszty żywności są jednymi z największych wydatków każdego miesiąca, co oznacza, że ​​szukanie oszczędności na tym polu może zostawić nieco więcej pieniędzy w naszym portfelu na koniec miesiąca.

Oto kilka sposobów na zaoszczędzenie na jedzeniu:

 • Ogranicz jedzenie na mieście. Zamiast tego rób posiłki samodzielnie.
 • Zaparz kawę lub zrób sobie drinka w domu, zamiast chodzić do kawiarni lub barów.
 • Zabierz ze sobą śniadanie do pracy, zamiast jeść na stołówce lub kupować jedzenie w sklepie.
 • Wyszukuj w internecie przepisy na tanie posiłki. Większość z nich jest również pożywna i zdrowa.
 • Nie kupuj gotowych posiłków, a zamiast tego przygotowuj jedzenie od podstaw.

8. Zaplanuj miesiąc bez wydawania pieniędzy na zbędne rzeczy

Zaplanuj co najmniej jeden miesiąc w roku, kiedy nie będziesz wydawać na nic innego niż artykuły pierwszej potrzeby i rachunki. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale i zaobserwujesz, bez jakich wydatków możesz żyć.

Przeczytaj również: 23 Ekstremalne Sposoby na Oszczędzanie, Które Działają!

9. Szukaj promocji

Dobrą praktyką na zaoszczędzenie pieniędzy jest też szukanie promocji, jednak tylko na produkty, których potrzebujemy.

Załóżmy, że chcę kupić parasol, ponieważ w przyszłym roku wybieram się nad morze. Do wyjazdu mam sporo czasu, więc zamiast kupować teraz, mogę poczekać na promocję i kupić go o wiele taniej.

Ale jak szukać promocji?

Dobrą praktyką jest regularne odwiedzanie stron, na których użytkownicy publikują najlepsze promocje znalezione przez nich w sklepach online oraz stacjonarnych.

Przykłady takich stron to pepper.pl i hotshops.pl. Na tych portalach pojawiają się promocje z niemal każdej kategorii produktowej.

Oczywiście należy zaznaczyć, aby nie kupować rzeczy, których tak na prawdę nie potrzebujemy, ponieważ zamiast oszczędzania, stracimy tylko gotówkę.

10. Naprawiaj rzeczy samemu

Od czasu do czasu w naszym domu coś się popsuje. W dzisiejszych czasach mamy tendencje do kupna nowych rzeczy, zamiast naprawy starych.

Jeśli chcemy oszczędzać, to warto rozważyć naprawy sprzętu. Nawet jeżeli nie mamy umiejętności manualnych, nadal możemy coś naprawić, posiłkując się choćby tutorialami na YouTube.

Naprawić możemy większość rzeczy, nawet samochód! Naprawy pojazdu nie należą do tanich, a na YouTube znajdziemy filmik jak naprawić lub wymienić niemal każdą część w naszym samochodzie.

Następnym razem gdy coś nam się popsuje, warto choćby spróbować, ponieważ oszczędności mogą być pokaźne.

Scroll to Top