7 Prostych Sposobów Jak Odłożyć Pieniądze na Wakacje

Wiele osób miewa problemy z tym, aby odłożyć wystarczająco pieniędzy na wakacje.

W tym wpisie przedstawię ci, w jaki sposób oszczędzić pieniądze na wymarzone wakacje, niezależnie ile zarabiasz.

1. Ustal jakiego budżetu potrzebujesz

Najważniejszym krokiem do faktycznego odłożenia pieniędzy na wakacje będzie ustalenie, ile tych pieniędzy potrzebujesz.

Musisz więc mniej więcej wiedzieć, gdzie spędzisz te wakacje, w jaki sposób, i jak długie one będą.

Nawet jeśli nie znasz jeszcze dokładnych szczegółów, zorientuj się w cenach wakacji, jakie cię interesują.

Gdy masz już przybliżoną kwotę, załóżmy 5.000 zł, podziel ją na liczbę miesięcy, jaka pozostała do wakacji. Jeśli na przykład jest październik, a wakacje planujesz w sierpniu, oznacza to, że do wakacji pozostało 10 miesięcy i musisz odkładać 500 zł miesięcznie, by osiągnąć cel.

2. Najpierw zapłać sobie

Gdy dostaniesz wypłatę lub jakiekolwiek pieniądze, może się okazać, że masz kilka wydatków. Jednak aby osiągnąć swój wakacyjny cel, należy najpierw przeznaczyć pieniądze właśnie na niego.

Jeżeli będziesz wydawał pieniądze najpierw na zachcianki, a dopiero na końcu na wakacje, może się okazać, że pod koniec miesiąca nie będziesz miał z czego odłożyć.

Przyjmij więc strategię, że od razu po każdej wypłacie odkładasz pieniądze na wakacje.

Dobrym pomysłem jest założenie osobnego konta oszczędnościowego, aby nie ruszać tych pieniędzy i regularnie przelewać kolejne na to konto. Możesz też ustawić automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe. Wkrótce pojawi się ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

3. Stwórz dodatkowe źródło dochodu

Jeśli chcesz poważnie zwiększyć swoje miesięczne oszczędności i odkładać na wakacje bezproblemowo, powinieneś rozważyć stworzenie dodatkowego źródła dochodu.

Jeśli pracujesz na etacie lub posiadasz własną działalność gospodarczą, możesz podjąć drugą pracę, choć nie będzie to dobra opcja dla każdego, ponieważ praca na dwa etaty może być wyczerpująca.

Jeśli chcesz dorobić sobie 500-1000 zł bez większego wysiłku, możesz grać w konkursach online, handlować rzeczami, czy korzystać z bonusów bankowych. O tych wszystkich sposobach powstanie wkrótce artykuł.

4. Monitoruj, na co wydajesz pieniądze

Często nawet nie wiemy, na co wydajemy pieniądze. Aby nasze fundusze nie znikały w nieznanych kierunkach, warto je monitorować.

Śledź więc wszystkie swoje wydatki- każdą kawę na mieście, artykuły gospodarstwa domowego, a także rachunki. Do rejestrowania wydatków potrzebujesz jedynie kartki papieru i ołówka, lub arkusza kalkulacyjnego bądź aplikacji na telefon.

Wygodnie jest pogrupować wydatki na kategorie, aby łatwiej było je śledzić. Pamiętaj, by zapisywać wszystko i korzystać z wyciągów bankowych, by upewnić się, że niczego nie pomijasz.

Gdy minie pierwszy miesiąc, porównaj swoje miesięczne dochody z wydatkami, aby ocenić, ile obecnie udaje Ci się zaoszczędzić.

Następnie podziel wydatki na koszty stałe i zmienne. Koszty stałe to wydatki, które są trudne do skorygowania, takie jak czynsz i rachunki za media. Koszty zmienne to łatwiejsze do regulowania wydatki, takie jak artykuły spożywcze, rozrywka i usługi subskrypcyjne.

Na koniec zidentyfikuj wszelkie koszty zmienne, które możesz ograniczyć, aby zwiększyć swoje oszczędności i odkładać jeszcze więcej.

5. Sprzedaj to, czego już nie potrzebujesz

Jeżeli chcesz odłożyć na wakacje, to każda dodatkowa złotówka przybliża cię do tego celu. Dobrym sposobem na dodatkowe pieniądze jest sprzedaż nieużywanych przez ciebie rzeczy.

Rozejrzyj się po domu i znajdź to, czego już nie używasz i nie ma dla ciebie żadnej wartości. Możesz też otworzyć szafę. Jest tam na pewno wiele ubrań, które możesz sprzedać i cieszyć się zyskiem.

Oprócz ubrań, najczęściej możesz sprzedać książki, meble, elektronikę, czy narzędzia.

Tym sposobem możesz zarobić na spory procent wakacji, po prostu pozbywając się niechcianych rzeczy.

6. Oszczędzaj na żywności

Żywność stanowi dość duży procent naszych wydatków. Aby łatwiej było nam odłożyć na wakacje, możesz poczynić kilka zmian, jeśli chodzi o twoje nawyki żywieniowe.

Na pewno nie warto zbyt często jeść na mieście. Jedzenie w restauracjach nie należy do tanich. W związku z tym może nie warto całkowicie odmawiać sobie fast foodów, czy wizyt w kawiarniach, ale na pewno warto to ograniczyć na przykład do jednego razu w miesiącu.

Do pracy z kolei zabieraj własne jedzenie, by nie musieć polegać na stołówce, a zaoszczędzisz całkiem sporo.

Możesz również rozważyć zrezygnowanie z kupowania wody w butelkach na rzecz wody kranowej. W praktycznie całym kraju woda kranowa nadaje się do picia. Taka zmiana może przynieść nam oszczędności nawet około 80 zł miesięcznie.

Dobrym sposobem oszczędności na żywności jest kupowanie większych ilości jedzenia na promocjach i zamrażanie go lub przechowywanie w szafie, jeśli jego data ważności jest długa.

Więcej sposobów na tanie życie, znajdziesz w tym artykule.

7. Dowiedz się, w jaki sposób zarezerwować tanie wakacje

Większość osób planuje wakacje w ten sposób, że idzie do biura podróży stacjonarnego lub online i rezerwuje wakacje.

Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak warto znać kilka przydatnych stron internetowych, na których znajdziemy absurdalnie tanie wakacje i loty.

Jeżeli organizuję sobie wakacje na własną rękę, to chętnie korzystam ze strony travelfree.info. Znajdziesz tutaj oferty bardzo tanich lotów najpopularniejszych linii lotniczych.

A jeśli wolisz wakacje z biurem podróży, to skorzystaj ze strony lastminuter.pl. Jest to strona z bardzo tanimi ofertami, głównie last minute z biur podróży i nie tylko.

Scroll to Top