Jak Szybko Odłożyć 50 Tys. zł? (8 Skutecznych Sposobów)

Odłożenie 50 tys. zł to ambitny plan i jeśli do tej pory nigdy nie odłożyłeś takiej sumy, to osiągnięcie jej może wydawać się trudne do zrealizowania.

W rzeczywistości 50 tys. zł można spokojnie odłożyć a będzie do tego potrzebne odrobina planowania, konsekwencji i wytrwałości.

Po przeczytaniu tego wpisu będziesz wiedział, co zrobić, aby odłożyć 50 tys. zł.

1. Przyjmij odpowiedni sposób myślenia

Jeśli chcesz odłożyć 50.000 zł, będziesz musiał myśleć i działać inaczej niż większość ludzi wokół ciebie.

Dlaczego? Ponieważ wiele ludzi żyje ponad stan.

Nie oznacza to, że nigdy więcej nie możesz wypić kawy na mieście, czy piwa. Odpowiedni sposób myślenia polega na tym, że zaczynasz odkładać na swój cel i na pewno musisz zrezygnować z rozrzutności, ale też nie popadać w skrajność.

Jeżeli z natury jesteś oszczędny, to bardzo dobrze, ponieważ nie musisz uczyć się nowych nawyków.

Pamiętaj. Aby zaoszczędzić daną sumę pieniędzy, musisz żyć poniżej swoich możliwości.

2. Śledź swoje wydatki

Aby osiągnąć 50 tys. zł, należy najpierw wylać solidny fundament. Pierwszym krokiem, by osiągnąć ten cel finansowy jest monitorowanie, gdzie wydajesz swoje pieniądze.

Śledź więc wszystkie swoje wydatki- każdą kawę na mieście, artykuły gospodarstwa domowego, a także rachunki. Do rejestrowania wydatków potrzebujesz jedynie kartki papieru i ołówka, lub arkusza kalkulacyjnego bądź aplikacji na telefon.

Wygodnie jest pogrupować wydatki na kategorie, aby łatwiej było je śledzić. Pamiętaj, by zapisywać wszystko i korzystać z wyciągów bankowych, by upewnić się, że niczego nie pomijasz.

Gdy minie pierwszy miesiąc, porównaj swoje miesięczne dochody z wydatkami, aby ocenić, ile obecnie udaje Ci się zaoszczędzić.

Następnie podziel wydatki na koszty stałe i zmienne. Koszty stałe to wydatki, które są trudne do skorygowania, takie jak czynsz i rachunki za media. Koszty zmienne to łatwiejsze do regulowania wydatki, takie jak artykuły spożywcze, rozrywka i usługi subskrypcyjne.

Na koniec zidentyfikuj wszelkie koszty zmienne, które możesz ograniczyć, aby zwiększyć swoje oszczędności.

3. Wyjdź z długów, jeśli je masz

Im dłużej zwlekasz ze spłatą długu, tym staje się on większy. To dlatego, że odsetki, czyli cena, którą płacisz za pożyczanie pieniędzy, z czasem się sumują.

Jeśli odłożysz spłatę długów na później, narosłe odsetki mogą wymazać wszelkie pieniądze, które uda ci się zaoszczędzić.

Najszybszym sposobem na spłatę zadłużenia jest metoda kuli śnieżnej, która polega na spłacaniu długów w kolejności od najmniejszego do największego.

4. Stwórz prosty system zarządzania budżetem

Twoje śledzenie wydatków ujawni możliwości ograniczenia niepotrzebnych wydatków, które możesz skierować w kierunku przyspieszonego oszczędzania w ramach zdyscyplinowanego budżetu..

W osiągnięciu twojego celu finansowego niezbędne jest utworzenie systemu zarządzania budżetem i trzymanie się go.

Polecanym modelem zarządzania budżetem, by zaoszczędzić 50 tys. zł jest model 50/30/20. Zakłada on przeznaczanie 50% dochodu na podstawowe, niezbędne wydatki, 30% na zachcianki, czyli rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, ale bez których można się obejść, i 20% na oszczędzanie.

Więcej na temat tej zasady przeczytasz w tym artykule.

Możesz oczywiście zwiększyć procent oszczędzania w zależności od dochodu. A jeśli chcesz oszczędzać jeszcze więcej, przeczytaj artykuł na temat ekstremalnych sposobów na oszczędzanie.

5. Utwórz osobne konto oszczędnościowe

Aby odłożyć 50 tys. zł, musisz oddzielić pieniądze, które wydajesz na codzienne potrzeby, od pieniędzy, które zamierzasz zaoszczędzić. Oznacza to założenie osobnego konta oszczędnościowego.

W ten sposób minimalizujesz ryzyko podbierania funduszy oszczędnościowych, aby pokryć codzienne wydatki.

6. Stwórz dodatkowe źródło dochodu

Jeśli chcesz poważnie zwiększyć swoje miesięczne oszczędności i jeszcze szybciej osiągnąć swój cel finansowy powinieneś rozważyć stworzenie dodatkowego źródła dochodu.

Jeśli pracujesz na etacie lub posiadasz własną działalność gospodarczą, możesz podjąć drugą pracę, choć nie będzie to dobra opcja dla każdego, ponieważ praca na dwa etaty może być wyczerpująca.

Jeśli chcesz dorobić sobie 500-1000 zł bez większego wysiłku, możesz grać w konkursach online, handlować rzeczami, czy korzystać z bonusów bankowych. O tych wszystkich sposobach powstanie wkrótce artykuł.

Pamiętaj, by umieścić zarobione pieniądze na koncie oszczędnościowym, na którym w przyszłości ma pojawić się twoje 50 tys. zł.

7. Utrzymuj niskie koszty życia

Jedzenie stanowi średnio około 30% budżetu Polaków. Istnieją sposoby, by nieco zaoszczędzić na artykułach spożywczych.

Jednym z najlepszych sposobów na to jest zaplanowanie wszystkich posiłków z wyprzedzeniem. Oznacza to, że możesz dokładnie obliczyć, ile zamierzasz wydać przed pójściem na zakupy i zmniejszyć szanse na przekroczenie budżetu.

Warto też urządzić sobie jeden dzień bez mięsa w tygodniu, ponieważ mięso jest na ogół droższe niż warzywa i produkty na bazie warzyw. Ta niewielka tygodniowa oszczędność będzie się sumować z czasem.

Sporą oszczędność może przynieść ci również zrezygnowanie z kupowania wody w butelkach i przerzucenie się na wodę kranową.

Ponadto rozważ rzucenie palenia, jeśli to robisz, zabieranie własnego śniadania do pracy, czy zrezygnowanie z kosztownej rozrywki.

Jeżeli chcesz poznać więcej sposobów na tanie życie, to przeczytaj ten artykuł.

8. Stwórz krótkoterminowe cele finansowe

Droga do 50.000 zł jest o wiele dłuższa niż droga do na przykład 5.000 zł. Czasami ostateczny cel może być nieco przytłaczający, dlatego dobrze rozbić sobie tę drogę na mniejsze cele.

Jeśli rozbijesz sobie zaoszczędzenie 50.000 zł na etapy po 5.000 zł, będziesz nie tylko bardziej zmotywowany, ale łatwiej będzie ci oszczędzić, ponieważ po osiągnięciu każdego etapu możesz się nagradzać.

Po osiągnięciu każdego szczebla, możesz przykładowo kupić sobie butelkę dobrego wina, wybrać się do kina, czy zjeść fast fooda. Powinna być to drobna przyjemność. Nasz mózg dzięki temu będzie kojarzył oszczędzanie z nagrodą.

Scroll to Top