Jak Odłożyć 200 tys. zł? (7 Kroków)

Odłożenie tak znacznej sumy jak 200 tys. zł wymaga czasu i cierpliwości, ale jest to jak najbardziej możliwe.

Jednak czas i cierpliwość to nie wszystko. Warto trzymać się konkretnych zasad, aby rzeczywiście zrealizować ten plan finansowy.

W tym artykule poznasz 7 kroków jak odłożyć 200 tys. zł.

1. Zastosuj zasadę zarządzania budżetem 50/30/20

Aby odłożyć dowolną sumę pieniędzy najbardziej polecaną strategią zarządzania budżetem jest 50/30/20. Co ona oznacza?

50% twojej pensji przeznaczasz na podstawowe, niezbędne wydatki, 30% na zachcianki, czyli rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, ale bez których można się obejść, i 20% na oszczędzanie.

Strategię tę możesz też nieco zmodyfikować w zależności od twoich potrzeb i dochodów. Jeżeli na przykład dostałeś podwyżkę, to możesz zredukować wydatki na zachcianki z 30 do 20% i tym samym zwiększyć procent oszczędzanych pieniędzy z 20 do 30%.

Więcej na temat tej zasady dowiesz się z tego artykułu.

2. Ogranicz wydatki

Jeżeli chcesz odłożyć 200 tys. zł, nie obędzie się bez ograniczenia wydatków. Nawet obcinanie drobnych wydatków w dłuższej perspektywie może dać całkiem pokaźną sumę.

Zrezygnuj więc z wydatków takich jak niepotrzebne subskrypcje typu Netflix, kablówka, jeżeli jej nie używasz, ogranicz jedzenie na mieście, czy zabieraj ze sobą kanapki do pracy zamiast jeść jedzenie ze stołówki.

Jeśli szukasz więcej sposobów na ograniczenie wydatków, przeczytaj ten artykuł.

3. Monitoruj, na co wydajesz pieniądze

Często nawet nie wiemy, na co wydajemy pieniądze. Aby nasze fundusze nie znikały w nieznanych kierunkach, warto je monitorować.

Śledź więc wszystkie swoje wydatki- każdą kawę na mieście, artykuły gospodarstwa domowego, a także rachunki. Do rejestrowania wydatków potrzebujesz jedynie kartki papieru i ołówka, lub arkusza kalkulacyjnego bądź aplikacji na telefon.

Wygodnie jest pogrupować wydatki na kategorie, aby łatwiej było je śledzić. Pamiętaj, by zapisywać wszystko i korzystać z wyciągów bankowych, by upewnić się, że niczego nie pomijasz.

Gdy minie pierwszy miesiąc, porównaj swoje miesięczne dochody z wydatkami, aby ocenić, ile obecnie udaje Ci się zaoszczędzić.

Następnie podziel wydatki na koszty stałe i zmienne. Koszty stałe to wydatki, które są trudne do skorygowania, takie jak czynsz i rachunki za media. Koszty zmienne to łatwiejsze do regulowania wydatki, takie jak artykuły spożywcze, rozrywka i usługi subskrypcyjne.

Na koniec zidentyfikuj wszelkie koszty zmienne, które możesz ograniczyć, aby zwiększyć swoje oszczędności.

4. Oddziel swoje oszczędności

Jeśli chcesz odłożyć 200 tys. zł, na pewno musisz oddzielić te oszczędności od reszty twoich pieniędzy.

Aby nie trzymać oszczędności w skarpecie lub na tym samym koncie, co wszystkie twoje pieniądze, będziesz musiał utworzyć konto oszczędnościowe, aby nie tylko trzymać tam swoje pieniądze, ale również zarabiać na nich w postaci odsetek.

Wkrótce powstanie ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

5. Stwórz dodatkowe źródło dochodu

Jeśli chcesz poważnie zwiększyć swoje miesięczne oszczędności i jeszcze szybciej osiągnąć swój cel finansowy powinieneś rozważyć stworzenie dodatkowego źródła dochodu.

Jeśli pracujesz na etacie lub posiadasz własną działalność gospodarczą, możesz podjąć drugą pracę, choć nie będzie to dobra opcja dla każdego, ponieważ praca na dwa etaty może być wyczerpująca.

Jeśli chcesz dorobić sobie 500-1000 zł bez większego wysiłku, możesz grać w konkursach online, handlować rzeczami, czy korzystać z bonusów bankowych. O tych wszystkich sposobach powstanie wkrótce artykuł.

Pamiętaj, by umieścić zarobione pieniądze na koncie oszczędnościowym, na którym w przyszłości ma pojawić się twoje 200 tys. zł.

6. Unikaj rozrzutności w wakacje i święta

Wiele osób ma tendencję do wydawanie dużej ilości pieniędzy w wakacje, czy też w święta.

Często w wakacje potrafimy iść na całość i nie oszczędzać sobie przynajmniej raz w roku. Problem w tym, że wiele osób w Polsce pracuje praktycznie cały rok na to, aby uzbierać kilka tysięcy złotych na wakacje i wydać je w ciągu tygodnia.

To samo tyczy się świąt. Niektórzy kupują drogie prezenty, przygotowują kosztowną kolację wigilijną, po czym okazuje się, że wydali na te przyjemności kilka tysięcy złotych.

Uważaj więc na wakacje i święta, ponieważ jeżeli będziesz działać kompulsywnie, może to wyciągnąć z twojego portfela dużo pieniędzy.

7. Nie porównuj się z innymi

Porównywanie się z innymi pod każdym względem nie niesie niczego dobrego. W większości przypadków ludzie wydają pieniądze, których nie mają, na coś, czego nie potrzebują — zwykle dlatego, że ktoś inny coś ma.

Nigdy nie powinieneś odczuwać potrzeby wydawania pieniędzy, aby komukolwiek zaimponować. Jeśli to zrobisz, może się okazać, że konkurujesz za o wiele więcej niż pozwala na to Twój budżet. Ciesz się tym, co masz i zapomnij o tym, co myślą inni.

Oczywiście nadal możesz nagradzać się zakupami, ale tylko takimi, które naprawdę cię uszczęśliwiają. 

Większość ludzi, którzy obnoszą się z drogimi ubraniami i samochodami, prawdopodobnie będą żałować swoich zakupów, gdy przyjrzą się uważnie swoim finansom i zdadzą sobie sprawę, jak daleko są do osiągnięcia swoich celów finansowych.

Podsumowanie

Reasumując, odłożenie 200 tys. zł to ambitny cel, ale można go osiągnąć.

Nie potrzeba stosować tu żadnych sztuczek, ani znać tajemnej wiedzy. Musisz po prostu stworzyć plan oszczędzania, zmniejszyć wydatki, oraz powiększyć swoje dochody.

Dzięki temu prędzej czy później będziesz mógł cieszyć się osiągnięciem swojego celu finansowego.

Scroll to Top