Ile Powinieneś Odkładać z Wypłaty? (Wyjaśnienie)

Jeśli co miesiąc dostajesz wypłatę, ale nie jesteś pewien, ile powinieneś odłożyć, to jesteś w dobrym miejscu.

W tym artykule przeczytasz ile pieniędzy z wypłaty należy zaoszczędzić.

Ile powinieneś odkładać z wypłaty?

Istnieje wiele strategii oszczędzania, jednak najbardziej popularną jest metoda 50/30/20.

Strategia ta to prosta technika budżetowania, która dzieli twoje dochody na trzy kategorie wydatków z odpowiednimi wartościami procentowymi: twoje potrzeby (50%), pragnienia (30%) i oszczędności (20%).

Tak więc 50% każdej wypłaty idzie na podstawowe wydatki, takie jak czynsz, spłata kredytu hipotecznego, media, koszty transportu, artykuły spożywcze, rachunki za opiekę zdrowotną, czy spłaty długów. 

Po uwzględnieniu tych wydatków w budżecie następne 30% wypłaty idzie na Twoje potrzeby, które mogą obejmować zakupy ubrań, jedzenie na mieście, hobby i rozrywkę.

Ostatnie 20% twojej wypłaty idzie na oszczędności. Przykładowo, jeśli twoja wypłata wynosi 5000 zł, to odkładać powinieneś 1000 zł.

Zasada 50/30/20 nie jest jednak sztywna i można ją modyfikować według własnych potrzeb. Jeśli zarabiasz mniej, możesz na przykład zmniejszyć procent potrzeb na rzecz podstawowych wydatków i oszczędności. Jeśli zarabiasz więcej, możesz oszczędzać więcej niż 20%.

Więcej na temat tej zasady przeczytasz w tym artykule.

Gdzie powinny iść twoje oszczędności z każdej wypłaty?

Teraz, gdy wiesz, jaki procent twojej wypłaty powinien iść na oszczędności, nadszedł czas, aby określić, na co oszczędzasz. Poniżej znajduje się kilka kluczowych obszarów, w których zalecamy oszczędzanie.  

1. Sytuacje awaryjne

W życiu mogą wystąpić nieoczekiwane sytuacje, które mogą pociągnąć za sobą koszta. Ważne jest, aby być przygotowanym na ich pokrycie. 

Kosztowna naprawa pojazdu, leczenie lub utrata pracy mogą narazić cię na duże obciążenie finansowe. Aby zapewnić sobie jak największą amortyzację na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, warto mieć oszczędności.

Najlepiej, gdyby wystarczyło na pokrycie wydatków na życie przez co najmniej 3–6 miesięcy. W ten sposób, jeśli stracisz pracę lub nie będziesz mógł pracować, nie będziesz musiał martwić się o opłacenie rachunków ani o pieniądze na zakupy spożywcze i inne niezbędne wydatki.   

2. Inwestycje

Możesz również pomyśleć o przeznaczeniu części swoich oszczędności na inwestycje. Oczywiście przed podjęciem jakichkolwiek decyzji będziesz chciał ocenić stopień ryzyka. Inwestycja niskiego ryzyka oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, że stracisz pieniądze, ale inne rodzaje inwestycji mają wyższe stopy zwrotu.

Niektóre inwestycje o stosunkowo niskim ryzyku, które warto rozważyć, obejmują obligacje skarbowe i korporacyjne, akcje, czy fundusze inwestycyjne. 

Pamiętaj, że mając do czynienia z inwestycjami, najlepiej jest mieć również fundusz awaryjny jako zabezpieczenie przed potencjalnymi stratami pieniężnymi. 

3. Większe wydarzenia życiowe

Inną ważną częścią oszczędzania pieniędzy jest możliwość sfinansowania dużych zakupów lub ważnych wydarzeń życiowych. Z częścią pieniędzy, które odkładasz z każdej wypłaty, możesz starać się zaoszczędzić na zaliczkę na dom, nowy samochód, czy wakacje.

Nie jest tajemnicą, że oszczędzanie pieniędzy na duże zakupy może zająć trochę czasu, dlatego warto stworzyć harmonogram oszczędzania i uwzględnić cele oszczędnościowe. 

Na przykład, jeśli Twoim celem jest zakup domu w ciągu kilku lat i chcesz oszczędzić co najmniej 20% na wkład własny, będziesz musiał uwzględnić ten potencjalny koszt w swoim bieżącym planie budżetowym.

4. Emerytura

Jeśli nie masz planów na żadne poważne zakupy, nie chcesz inwestować, i masz już fundusz na sytuacje awaryjne, to może warto odkładać pieniądze na emeryturę?

Oczywiście, w teorii każdego, kto płaci ZUS lub KRUS czeka wymarzona emerytura, jednak zawsze lepiej mieć jakieś zabezpieczenie.

Przeczytaj również: 20 Świetnych Domowych Sposobów na Tanie Życie

Jak oszczędzać pieniądze z każdej wypłaty?

Oprócz wspomnianej techniki zarządzania budżetem 50/30/20, poniższe wskazówki pomogą ci zaoszczędzić więcej z każdej wypłaty.

Trzymaj się swoich celów oszczędnościowych

Jak już wspomniałem, strategia budżetowania 50/30/20, może być elastyczna, ale jednocześnie będzie też łatwa do odejścia od niej.

Najlepiej więc założyć osobne konto oszczędnościowe, na które ustawisz automatyczne przelewy. Dzięki temu będzie ci łatwiej trzymać się tej techniki oszczędzania. Dodatkowo na koncie oszczędnościowym twoje środki będą mogły rosnąć.

Jakie konto założyć? O tym wkrótce powstanie artykuł.

Bez względu na wybraną metodę, najlepiej zachować ostrożność i nie dotykać swoich oszczędności, chyba że masz wydatek, który jest dla ciebie niezbędny.

Sprawdzaj swój budżet

Jeśli nie oszczędzasz tyle pieniędzy, ile chcesz lub nie osiągasz swoich celów oszczędnościowych, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się budżetowi. Spójrz na twoje koszty stałe i zmienne. Jeśli chcesz zwiększyć swoje oszczędności, możesz obciąć niektóre obszary swojego budżetu – na przykład pieniądze, które wydajesz na usługi streamingowe, czy jedzenie na mieście.

Dobrym pomysłem jest przegląd budżetu co miesiąc lub dwa, zwłaszcza jeśli otrzymasz podwyżkę, rozpoczniesz nową pracę lub zmieni się wysokość miesięcznych rachunków.

Zminimalizuj zadłużenie karty kredytowej

Często lepiej oszczędzać pieniądze, gdy nie martwisz się o zaległe zadłużenia z tytułu kart kredytowych. Jeśli starasz się zaoszczędzić pieniądze, najpierw spłacaj swoje karty kredytowe, zaczynając od długu o najwyższym oprocentowaniu, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na odsetkach. 

Nie tylko zmniejszy to ogólne obciążenie długiem, ale z czasem będziesz mieć więcej dochodów, które możesz przeznaczyć na oszczędności. Ponadto nie będziesz co miesiąc wydawać pieniędzy na spłatę odsetek od karty kredytowej.

Scroll to Top