Gdzie Sprzedać Książki, Aby Dużo Na Nich Zarobić?

Jeżeli masz zbędne książki i chcesz się ich pozbyć, ale jednocześnie na nich zarobić, to warto je sprzedać.

Ale gdzie sprzedać książki, aby cieszyć się jak największym zyskiem?

W tym artykule zobaczysz, gdzie zrobić to najlepiej.

Gdzie najlepiej sprzedać książki?

Książki najlepiej sprzedać w ten sam sposób, w jaki sprzedajemy inne używane rzeczy, czyli przez portale ogłoszeniowe. Co prawda nie jest to najszybszy sposób na zarobienie za nie pieniędzy, ale z pewnością możemy zarobić na nich najwięcej.

1. OLX

OLX to największy portal aukcyjny w Polsce. Na tę chwilę jest w nim grubo ponad milion ogłoszeń książek zarówno używanych, jak i nowych. Możesz tu sprzedać książki z praktycznie każdej kategorii, poczynając od literatury, a kończąc na podręcznikach szkolnych.

Wystawienie ogłoszenia książki jest darmowe. Jeśli zdecydujesz się dodać wysyłkę poprzez OLX, to opłata serwisowa oraz cena za wysyłkę będą po stronie kupującego.

Na pewno warto spróbować wystawić swoje ogłoszenie, bo nic nie tracimy, a stworzenie ogłoszenia zajmuje dosłownie 2-3 minuty. W zależności od tytułu, może ono dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, przez co mamy dużą szansę na sprzedaż.

Przeczytaj również: Co Najlepiej Sprzedaje Się na OLX? (15 Produktów)

2. Allegro Lokalnie

Dobrym miejscem do sprzedaży książek jest również Allegro Lokalnie. Jest to największy konkurent dla OLX i wystawiając tutaj ogłoszenie również możemy liczyć na dotarcie do dużej grupy osób.

Przewagą Allegro Lokalnie jest to, że nasze ogłoszenie będzie widoczne również w samym Allegro, co może wpłynąć na to, że nasze książki zostaną sprzedane szybciej.

Jakiś czas temu pozbyłem się kilku biografii sportowych i byłem zdziwiony jak szybko sprzedałem je poprzez Allegro Lokalnie.

Za dodanie ogłoszenia nie płacimy nic. Jeśli klient odbierze przedmiot osobiście, również nie zapłacimy. Jeśli jednak kupi przez “kup teraz” i zapłaci w ciągu 5 dni, musimy zapłacić dość wysoką prowizję, którą wynosi 7,9% wartości ogłoszenia.

Na Allegro Lokalnie jest mniej ogłoszeń, niż na OLX, przez co mamy też mniejszą konkurencję.

Przeczytaj również: 29 Rzeczy, Na Które Nigdy Nie Powinieneś Wydawać Pieniędzy

3. Facebook Marketplace

Dobrym miejscem do sprzedaży książek jest również Facebook Marketplace. Możemy tu za darmo wystawić ogłoszenie i dokonać sprzedaży.

Nie jest to jednak jeszcze zbyt popularne miejsce do sprzedaży, jednak z roku na rok coraz więcej osób wystawia i kupuje tutaj przedmioty, dlatego warto wystawić książki, choćby dlatego, że nic to nie kosztuje.

Pamiętajmy, że musimy posiadać konto na Facebooku w celu korzystania z Marketplace.

Jak zwiększyć szansę na sprzedaż książki?

Zanim sprzedasz używane książki, musisz je odpowiednio przygotować, ponieważ inni ludzie będą ich używać.

  • Upewnij się, że twoje książki są czyste i w jak najlepszym możliwym stanie.
  • Bądź szczery co do stanu książki. Nie chcesz negatywnych opinii i niezadowolonych klientów, którzy będą chcieli zwrócić zakup.
  • Zapakuj odpowiednio książkę, aby nie uległa uszkodzeniu.
  • Zrób dobrej jakości zdjęcia.

Gdzie nie sprzedawać książek?

Jeżeli chcesz sprzedać książki szybko, ale niekoniecznie z satysfakcjonującym zyskiem, możesz udać się do skupu lub antykwariatu.

Skupy i antykwariaty znajdziemy praktycznie w każdym mieście. Możemy tam zabrać nasze książki i dowiedzieć się, jak dużo za nie dostaniemy.

Zazwyczaj wycena naszej książki będzie mocno zaniżona, ponieważ antykwariat będzie chciał sprzedać ją z zyskiem i raczej nie powinniśmy liczyć na więcej niż 50% realnej wartości książki.

Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że skup czy antykwariat nie przyjmie każdej naszej książki. Największą szansę na sukces mamy wtedy, gdy książka jest dość popularna i ma szansę się sprzedać.

Musimy też pamiętać, by nasze książki były w dobrym stanie; miały wszystkie strony, nie były porysowane, czy poplamione.

W zasadzie jedynym plusem sprzedaży książki w skupie/antykwariacie jest to, że pieniądze możemy dostać od ręki, choć jak wspomniałem, będzie to niewielka część realnej wartości naszych przedmiotów.

Istnieją również skupy książek online. Nimi również nie warto zaprzątać sobie głowy. Oferują one zwykle bardzo słabą wycenę, która często nie wynosi nawet 15% realnej wartości książki.

Co jeśli nikt nie chce kupić twoich książek?

Może zdarzyć się tak, że na twoje książki nie będzie żadnego popytu. Co zrobić, jeśli nie sprzedasz ich ani online, ani w antykwariatach? W takim wypadku najlepiej pozbyć się ich za darmo.

Możesz odwiedzić biblioteki w twoim mieście, które mogą być zainteresowane przyjęciem książek.

Książki, których już nie czytasz również mogą pomóc, trafiając na aukcje charytatywne lub do osób potrzebujących np. z domów opieki społecznej i szpitali.

Scroll to Top