23 Ekstremalne Sposoby na Oszczędzanie, Które Działają!

Czasem tradycyjne sposoby na oszczędzanie mogą nie przynieść nam takich rezultatów, jakich byśmy chcieli.

Aby oszczędzić jeszcze więcej, warto pomyśleć o bardziej radykalnych sposobach.

W tym artykule poznasz ekstremalne sposoby na oszczędzanie, więc nie zdziw się, że niektóre z nich będą godne pustelniczego trybu życia.

1. Nie pij alkoholu

Pierwszym sposobem, który dla wielu ludzi może wydawać się ekstremalny jest porzucenie alkoholu.

Niepicie alkoholu przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale w naszym przypadku przede wszystkim finansowych.

Zakładając, że przeciętny Polak wypija 10l czystego alkoholu rocznie (statystycznie 0,5l wódki tygodniowo), to w przeciągu miesiąca można zaoszczędzić ponad 100 zł.

To przy założeniu, że pijemy w domu. Często jednak pijemy w barach, dyskotekach, restauracjach, czy innych miejscach, w których alkohol jest dużo droższy niż w sklepie. Czasem decydujemy się też na droższy typ alkoholu.

Należy więc założyć, że rezygnując całkowicie z picia zaoszczędzimy 200-300 zł miesięcznie, co daje oszczędności nawet w okolicach 3000 zł w skali roku.

2. Przejdź na wegetarianizm

Mięso, zwłaszcza czerwone jest drogie. Sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wyeliminowanie mięsa ze swojego życia i przejście na wegetarianizm. Istnieje wiele pysznych wegetariańskich przepisów, więc nie musisz rezygnować ze smaku.

Pamiętaj, że dieta wegetariańska może być droga, jeśli kupujesz poza sezonem lub jesz produkty premium. Musisz też zwrócić uwagę na to, czy otrzymujesz wystarczającą ilość białka.

Jeśli nie jesteś gotowy na całkowitą rezygnację z mięsa, zawsze możesz zrobić sobie jeden lub dwa dni bezmięsne w tygodniu.

3. Zmień samochód lub go sprzedaj

Zmiana samochodu może przynieść nam wiele korzyści finansowych. Jak wiadomo, samochód samochodowi nierówny i jeśli chodzi o kwestie finansowe, to niektóre samochody są dużo droższe w utrzymaniu od innych.

Jeżeli posiadasz samochód marki premium lub po prostu taki, za którego użytkowanie płacisz za dużo, to może czas przesiąść się na coś tańszego.

Warto poczytać o najmniej awaryjnych markach. Dla przykładu, koszt utrzymania średniej Toyoty na przestrzeni 10 lat to około 22.000 zł. Z kolei koszt utrzymania BMW to już 65.000 zł.

Dodatkowo, możesz zyskać jeszcze pieniądze, gdy sprzedasz swój obecny samochód drożej niż kupisz kolejny.

Jeśli chcemy być bardziej ekstremalni, możemy całkowicie pozbyć się samochodu. Średnio całkowity koszt utrzymania samochodu to około 800 zł miesięcznie. Rezygnując z samochodu nie tylko zarobisz pieniądze za jego sprzedaż, ale i zaoszczędzisz 800 zł miesięcznie.

Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, zwłaszcza ludzie mieszkający poza miastem, jednak jeżeli uważasz, że możesz przeżyć bez samochodu, to ten sposób może zostawić wiele pieniędzy w twojej kieszeni.

4. Skorzystaj z aplikacji do ratowania jedzenia

Ciekawym sposobem na oszczędność pieniędzy na jedzeniu są aplikacje do jego ratowania.

Działają one tak, że właściciele sklepów, barów, czy restauracji aby nie marnować jedzenia, które pozostało po całym dniu, pakują je i wystawiają ofertę w aplikacji.

Następnie użytkownicy rezerwują jedzenie i przychodzą je odebrać o umówionej porze.

Jedzenie to jest sprzedawane zwykle poniżej swojej normalnej ceny. Nie wiemy, co jest w paczce do odebrania, jednak zwykle jest to bardzo opłacalne.

Aplikację, którą możesz wypróbować jest Too Good to Go.

5. Otwieraj konta bankowe

Jeżeli szukasz sposobów na oszczędzanie, to na pewno nie pogardzisz sposobami na zarobienie dodatkowych pieniędzy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że nie wymagają one dużego wysiłku.

Popularnym i bezpiecznym sposobem na dodatkowy zarobek może być otwieranie kont bankowych, za które można zgarnąć gotówkę.

Na pewno słyszałeś o promocjach, w których banki za otwarcie konta oferują 200 zł, 300 zł, a nawet więcej. Sporo osób traktuje takie okazje jako dodatkowy zarobek.

Wystarczy znaleźć ofertę, dowiedzieć się o niej więcej, otworzyć konto w danym banku, spełnić warunki i otrzymać bonus w postaci pieniężnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wkrótce na naszej stronie powstanie na ten temat artykuł.

6. Obniż temperaturę w mieszkaniu

Koszty ogrzewania domu mogą być ogromne. Aby się przed tym chronić, warto obniżyć temperaturę na termostacie.

Jeżeli mówimy o ekstremalnych sposobach, warto pójść na całość i ustawić temperaturę na około 15 stopni. Zaoszczędzi to nie tylko pieniądze, ale wpłynie dobrze na zdrowie, ponieważ wysokie temperatury nie są korzystne dla naszego zdrowia.

Jeśli 15 stopni to zbyt zimno, to na pewno masz w domu koc, czy ciepły sweter.

7. Pij wodę z kranu

Kolejną dużą oszczędnością może być zrezygnowanie z wody butelkowanej i innych napojów na rzecz wody prosto z kranu.

Załóżmy, że średnio wypijamy butelkę wody dziennie, która kosztuje 2 zł. W skali roku wyniesie nas to 730 zł. Gdyby nie kupować takiej wody i przerzucić się na kranówkę, zaoszczędzimy kolejne setki złotych rocznie.

W zdecydowanej większości kraju woda kranowa jest zdatna do picia, a na dodatek zawiera wiele wapnia i magnezu. Jeżeli nadal się wahasz, to możesz wyposażyć się w dzbanek lub butelkę z filtrem, choć filtry należy regularnie wymieniać, co wiąże się z pewnymi kosztami.

8. Obcinaj się samodzielnie

Kiedy tworzyłem tę listę ekstremalnych sposobów na oszczędzanie pieniędzy, przypomniał mi się kiedyś film na TikToku, w którym mężczyzna prezentował w jaki sposób obcinać włosy samemu.

Po jakimś czasie widziałem coraz więcej takich filmików, które miały bardzo duże zainteresowanie. Pomyślałem więc, że wiele osób chce oszczędzić na fryzjerze, obcinając się samemu.

Przy odrobinie wprawy można samemu zacząć podcinać swoje włosy. Jedyna inwestycja, jaką należy poczynić to zakup maszynki do włosów, która kosztuje około 100 zł, jednak ten zakup zwróci nam się po kilku miesiącach.

Warto więc obcinać się samodzielnie lub nauczyć naszego partnera podstaw fryzjerstwa, aby nie wydawać 30, 40, czy 50 zł za jedną wizytę u fryzjera.

Oczywiście, istnieje ryzyko zrujnowania swojej fryzury, jednak włosy odrosną, a pieniądze nadal będą w naszym portfelu.

9. Nie wyrzucaj ubrań

Czy ktoś pamięta, że istnieje jeszcze coś takiego jak cerowanie ubrań?

Cerowanie ubrań to znakomita metoda, aby nie wyrzucać ubrań, które mają dziurę.

Dzięki temu, że możesz cerować właściwie wszystko, od skarpetek po spodnie, co uchroni cię od kupowania nowych ubrań. Dodatkowo dla wielu osób cerowanie to bardzo odprężające zajęcie.

10. Nie kupuj nowych ubrań

Jeśli mowa o ubraniach, to nie sposób nie wspomnieć o stosunkowo nowym trendzie. Coraz więcej osób postanawia kupować ubrania w sklepach z odzieżą używaną.

Jest to świetna metoda, ponieważ nie tylko zaoszczędzamy masę pieniędzy, ale również przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Według wielu danych na ubrania wydajemy około 1000 zł rocznie. Zakładając, że ubrania używane są przynajmniej 70% tańsze, oszczędzamy naprawdę sporo.

11. Rób pranie ręcznie

Kolejny ekstremalny sposób na oszczędności to pranie ręczne. Owszem, w porównaniu do prania w pralce zajmuje to więcej czasu i często nie jest tak efektywne, jednak jeżeli chodzi o pieniądze, to tym sposobem możemy zostawić nieco więcej pieniędzy w portfelu.

Podczas prania ręcznego oszczędzamy energię i wodę, ale również chronimy delikatne tkaniny swoich ubrań. Dzięki delikatnemu praniu ręcznemu materiały przetrwają w idealnym stanie znacznie dłużej. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie oszczędzamy.

12. Kupuj na zapas rzeczy na promocji

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale kupowanie większych ilości może na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze. Jedynym minusem tej strategii jest to, że możesz potrzebować więcej pieniędzy z góry, aby kupić hurtowo.

Artykuły gospodarstwa domowego, których często używasz, takie jak papier toaletowy, a nawet podstawowe produkty spożywcze, takie jak ryż i makaron, będą na dłuższą metę tańsze, gdy kupujesz ich dużo i na dodatek są w promocji.

Mogą one przetrwać bardzo długi czas w spiżarni, dlatego zawsze miej w pogotowiu budżet na wypadek, gdyby zdarzyła się fajna promocja na produkty o długim terminie ważności.

13. Zrób własnoręcznie artykuły chemiczne

Czy wiesz, że zamiast kupować, możesz zrobić własne kosmetyki? Bardzo łatwo jest zrobić własną pastę do zębów, czy dezodorant. Wszystko czego potrzebujesz to olej kokosowy, soda oczyszczona i olejek eteryczny.

Dezodorant własnej roboty może być dla ciebie nawet lepszy ze względu na to, że nie podrażnia skóry. Pomysły na własne kosmetyki znajdziesz w internecie.

Podobnie jak w przypadku kosmetyków, możesz również zrobić własne środki czystości. Najbardziej skutecznymi środkami czyszczącymi są cytryna, ocet i soda oczyszczona. 

Wystarczy wymieszać 1/2 octu, 1/2 wody, dodać cytrynę i pozostawić na tydzień. Następnie przelej do butelki ze spryskiwaczem i gotowe! Taka mikstura czyści właściwie wszystko. W przypadku twardszych plam i zabrudzeń można posypać sodą oczyszczoną.

14. Gromadź wodę w misce i spłukuj nią toaletę

Również na TikToku oglądałem perypetie ultraoszczędnego mężczyzny, którego jednym ze sposobów na oszczędność było gromadzenie wody w misce podczas brania prysznica, a następnie spłukiwanie tej wody w toalecie.

Mężczyzna po prostu stał w misce pod prysznicem (brał prysznic w ubraniach, ponieważ jednocześnie się mył i prał ubranie, ale nie idźmy w ekstremum), a po kąpieli spuszczał tę wodę w toalecie.

Nie jest to zły patent, ale oszczędności nie są aż tak duże. Jedno spłukanie pobiera wody za około 8 groszy, więc nie zaoszczędzimy fortuny. Jednak grosz do grosza…

15. Zamieszkaj w samochodzie

To jeden z bardziej ekstremalnych pomysłów, choć w USA jest to wbrew pozorom całkiem popularna praktyka. Aby wyjść z długów, ludzie sprzedają dom i zamieszkują w samochodzie.

Jeśli nie chcesz płacić za wynajem mieszkania i czynsz, to kup samochód, najlepiej busa. Następnie przerób go na kampera, dzięki czemu możesz jednocześnie w nim mieszkać oraz podróżować.

16. Nie posiadaj żadnego zwierzaka

Mój świętej pamięci sąsiad nigdy nie posiadał żadnego zwierzęcia. Gdy pytałem go dlaczego, zawsze mówił “psy kosztują”. I jest to prawda.

Koszt utrzymania kota lub psa wynosi 200-300 zł miesięcznie, co rocznie pobiera kilka tysięcy złotych. Oczywiście, zwierzęta dają radość i miłość, jednak Excel jest bezlitosny. Jeśli chcesz zaoszczędzić, nie możesz posiadać żadnego zwierzaka.

17. Jedz bardzo tanie posiłki

Przygotowywanie posiłków w domu to konieczność, jeśli chcemy agresywnie oszczędzać. Jednak nie każdy posiłek kosztuje tyle samo.

Jeśli chcesz oszczędzać na jedzeniu, musisz znać najtańsze posiłki, jakie możesz przygotować. Nie jestem ekspertem w tym temacie, dlatego odsyłam do Google, jednak podam kilka przykładów niezwykle tanich posiłków.

  • Serowa zapiekanka makaronowa
  • Zapiekany kurczak z warzywami
  • Ziemniaczana zapiekanka z kurczakiem
  • Makaron z groszkiem i szpinakiem w sosie śmietanowym
  • Spaghetti carbonara

Przepisów na tanie dania jest wiele. Jeśli je znasz, możesz ugotować obiad dla całej rodziny nawet za około 20 zł.

18. Zacznij brać udział w konkursach online

Co prawda nie jest to sposób na oszczędność, jednak zarobienie pieniędzy oraz zaoszczędzenie to właściwie to samo, dlatego powinieneś pomyśleć o dodatkowym źródle dochodu.

Moim zdaniem bardzo dobrym sposobem na to, aby mieć kilkaset złotych więcej każdego miesiąca jest branie udziału w konkursach online.

Dzięki temu możesz wygrywać nagrody rzeczowe, które później możesz sprzedać. Jest to bardzo przyjemne zajęcie, w którym musisz wykazać się kreatywnością, a na pewno od czasu do czasu zgarniesz jakieś nagrody.

O tym, jak grać w konkursach, gdzie ich szukać, oraz jak zwiększyć swoje szanse na wygraną powstanie już niedługo artykuł.

19. Zamrażaj jedzenie

Zamrażanie żywności to znakomity sposób na zakonserwowanie jej na dłuższy czas. Warto połączyć zamrażanie z kupowaniem żywności na promocji.

Jeżeli na przykład jest znakomita promocja na filet z kurczaka, możesz kupić więcej i korzystać z niego kiedy tylko chcesz.

Zamrozić możesz niemal każde jedzenie; mięso, warzywa, owoce. Pamiętaj jednak, by nie przechowywać żywności w zamrażarce zbyt długo, ponieważ z czasem może tracić na jakości.

Dobrą regułą jest mrożenie jedzenia przez maksymalnie pół roku, by zachować smak i teksturę.

20. Zasadź własne warzywa i owoce

Aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za zakupy spożywcze, naucz się uprawiać własne jedzenie. Sałata, fasolka szparagowa, ogórki, dynia, marchew, papryka i pomidory to świetne warzywa dla początkujących ogrodników.

Zioła są również łatwe w uprawie i można je uprawiać w pomieszczeniach przez cały rok. Spróbuj uprawiać bazylię, rozmaryn, trawę cytrynową i miętę.

Zaoszczędzisz trochę pieniędzy oraz będzie to lepsza opcja dla twojego zdrowia.

21. Zaparzaj kawę dwa razy

Jeżeli pijesz kawę, to możesz spróbować zaparzyć ją drugi raz. Zamiast wylewać fusy, zalej je gorącą wodą, gdy chcesz napić się drugiej kawy.

Efektywność tej metody zależy od mocy kawy. Zazwyczaj będziesz musiał jednak dosypać nieco nowej kawy.

Warto wypróbować ten trik.

22. Zrezygnuj z mydła do rąk lub zmieszaj go z wodą

Ostatnio przeczytałem gdzieś, że mydło do rąk to zbędny gadżet, ponieważ bakterie, które są na naszych rękach są z łatwością neutralizowane, gdy dostaną się do naszego organizmu wraz z jedzeniem. Nasz organizm ewoluował, aby radzić sobie z zarazkami przyjmowanymi z jedzeniem.

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem tej teorii, a na dodatek chcesz oszczędzić, zmieszaj mydło z wodą w proporcjach 50:50 a jego działanie nadal będzie takie samo.

Warto też kupować mydło w płynie w 5-litrowym opakowaniu, ponieważ zwykle wychodzi nieco taniej.

23. Nie kupuj papierowych ręczników

Ręczniki papierowe są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale kosztują też dużo pieniędzy. Świetną i tanią alternatywą jest użycie ścierek kuchennych, które można wykorzystać niemal nieskończoną liczbę razy. Wystarczy tylko prać je od czasu do czasu.

Tym sposobem w naszej kieszeni w skali roku zostaje kilkaset złotych więcej.

Scroll to Top